
Izraelský ministr obrany Ehud Barak prodlouží svůj pobyt v New Yorku.
Chce se podílet na hledání kompromisu ohledně osudu židovských osad na západním břehu Jordánu. Na této otázce závisí budoucnost mírových jednání mezi Izraelem a Palestinou. Informaci dnes přinesla agentura AFP.
Moratorium na výstavbu, které bylo vyhlášeno loni v listopadu, vyprší v neděli. Židé žijící v osadách tedy počítají s tím, že budou moci začít stavět nové domy a byty. Podle izraelské vlády však není datum závazné a moratorium je považováno za platné až do konce září.
Izrael uvádí, že chce najít kompromis mezi Palestinci a osadníky, ale úplné zakázání výstavby je podle něj nereálné. V osadách žije zhruba 300.000 lidí a před začátkem moratoria bylo vydáno povolení ke stavbě 2517 nových bytů.
V New Yorku jedná i předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Ten však odmítá jakýkoliv kompromis a požaduje naprosté zmrazení výstavby. Hrozí také odchodem z přímých mírových rozhovorů, pokud Izrael obnoví výstavbu. Mírová jednání byla obnovena teprve 2. září pod patronací Spojených států.
Autor: redakce Shekel.cz
1 Komentář
Abbás nemá k jednání žádný mandát teroristů z Hamasu a Hezbolláhu. Jakákoli dohoda s ním je tedy zbytečná, a má vnášet rozkol do řad Izraelců. A vnáší…Bibi jen dokazuje, že jeho země chce jednat. Jako kdyby neměl zkušenosti z Wye River v Marylandu, kde si s ním v roce 1998 Arafat s Clintonem posloužili velmi nelichotivě.