IZIP jako projekt není tak úplně od věci.
Pro neznalé – jedná se o tzv. elektronickou zdravotní knížku, kam lékaři zapisují vše možné a předejde se tak dvojitému zbytečnému vyšetřování. Kromě toho pohled lékaře do ní mu okamžitě prozradí mnohé důležité informace o pacientovi a nemusí se tak shánět u vašeho praktika po údajích. Případně nemusí docházet k přenášení dokumentace od jednoho lékaře k druhému.
Kdysi před pár lety jsem si jako internetový nadšenec nechal u Všeobecné zdravotní pojišťovny tuto knížku zřídit. Léta se v podstatě nic nedělo, až se pojišťovna trochu pochlapila a začala nahánět lidi po ulicích a shánět nové klienty. Nezapomenu na udivené tváře těch náhončích, když jsem jim vždy oznámil, že již IZIP určitě přes rok vlastním. Na to nebyli zvyklí a byl jsem zjevně totální výjimka v systému za desítky milionů.
Nicméně záznamy žádné, protože lékaři tam nic nechtějí zapisovat, jak jsem se dozvěděl z médií. Tak jsem po své poslední preventivní prohlídce požádal svou lékařku, ať mi to tam zapíše. Odpověď mi vyrazila dech: „Já bych vám to tam zapsala, ale nemám kódy. Asi před měsícem tady byli ze zdravotní pojišťovny a říkali, že mi ty kódy do tří dnů pošlou. Ale do teď nic nepřišlo“. Tak kde je tedy chyba – v lékařích nebo ve Všeobecné zdravotní pojišťovně? To těžko rozsoudím, ale od té doby uběhl další měsíc a něco a na zápis v elektronické zdravotní knížce od své lékařky stále čekám marně. A to vše dohromady polyká těžké miliony každý měsíc.
Takže problém byl nejdříve v pacientech, že si to nenechávali zřizovat, pak v lékařích, že nechtěli zapisovat a nakonec v pojišťovně, že lékaře nejen k zápisům nestimuluje, ale ani jim to neumožňuje. Ponechám teď stranou otázku, že se někdo z projektu pěkně napapal. Ta myšlenka je dobrá, ale jak je z výše uvedeného vidět, tak všechny složky společnosti na ní nedorostly. Není prostě všeobecně zájem toto využívat. A s tím nikdo nic nenadělá.
Autor: Tomáš Flaška
Přečtěte si také od autora: S vyděrači se nevyjednává
Žádný komentář