
V obřadní síni židovského hřbitova v Jihlavě dnes začala výstava, která připomíná letošní 70. výročí transportů židovských obyvatel z Vysočiny. Ve dvou transportech bylo v květnu 1942 odvlečeno do koncentračního tábora Terezín dohromady 1370 lidí, válku z nich přežilo jen 60. ČTK to řekl historik Radim Gonda z jihlavského Muzea Vysočiny.
“V třebíčském ghettu byli shromážděni Židé prakticky z celého regionu Vysočiny,” přiblížil Gonda tragické válečné události. První transport do Terezína se uskutečnil 15. května 1942, deportováno v něm bylo 720 lidí. Druhý transport, který se týkal 650 osob, byl z Třebíče vypraven o týden později. Stejně tragický byl osud židovských obyvatel z Jihlavy. Ze zhruba 1000 až 1200 osob přežilo okupaci jen 32 lidí, doplnil historik.
Výstava Barevná ohlédnutí byla otevřena při příležitosti dnešního Dne památky obětí holokaustu. V obřadní síni si lidé mohou do konce června prohlížet výtvarné práce mládeže z Třeště a z Jihlavy vytvořené během projektu Židovské šlépěje v dějinách Jihlavska. Tříletý projekt, který mapuje dějiny Židů na Jihlavsku, byl v jihlavském muzeu zahájen v minulém roce. Zaměřuje se na základní a střední školy. Jeho součástí je kromě přednášek i literární a výtvarná dílna.
V posledních letech se v této době pořádají výstavy na jihlavském židovském hřbitově pravidelně. Loňská výstava Poslední domovy přiblížila násilné vystěhování 24 jihlavských Židů do Žďáru nad Sázavou, kde přežívali v neutěšených podmínkách do května 1942, pak museli odejít do transportů.
Jihlava 27. ledna (ČTK)
Žádný komentář