“Toto téma je posledním velkým tabu v polské společnosti,”řekl producent Darius Jablonski o tématu kontroverzního filmu Poklosie, natočeného v koprodukci Polska, Slovenska, Holandska a Ruska v režii Wladyslawa Pasikowského. Film, jehož premiéra se uskutečnila začátkem listopadu, vzbudil v Polsku velký rozruch.
Wladyslaw Pasikowski se při psaní scénáře inspiroval tragédií stovek židů, zaživa upálených a okradených během jedwabského pogromu v roce 1942. Ze zločinu byli dlouho obviňováni nacisté. Šokující skutečnosti o pachatelích masakru na veřejnost vynesla až v roce 2000 kniha Sousedé, sepsaná historikem Janem Tomaszem Grossem. Pasikowski se netají tím, že právě o toto dílo se opíral:
“Máme celou řadu filmů o hrůzách, kterých se dopouštěli Sověti a Němci, a je čas mluvit i o tom, co jsme páchali my sami.” Podle vlastních slov chtěl režisér “vyprávět příběh, který by zaujal velké množství Poláků, protože jde o jednu z nejcitlivějších částí našich dějin.”
Film poukazuje na to, že důsledky zločinů se mohou projevit i po mnoha letech: hrdiny filmu jsou bratři Franek a Jozek, synové chudého zemědělce. Franek začátkem 80. let emigruje do Spojených států a když se v roce 2000 vrátí do rodné vsi – fiktivní Gorowky – s úmyslem zrestaurovat židovské náhrobky, postaví se proti němu současní obyvatelé vesnice, hájící strašlivé tajemství.
“Natočil jsem to jako gój a Polák,” vyznává režisér. “Jedině jako takový jsem měl právo natočit film o Polácích.”
Ne všichni jsou ale s tématem filmu spokojeni. Jaroslav Kaczyński, šéf pravicové opozice považuje za skandální, že tento film dostal podporu vlády. O představiteli hlavní role, Macieji Stuhrovi, se hovoří jako o zrádci národa. On sám to komentuje: “Poláci si zvykli na roli oběti, kterou bili Němci nebo Rusové, už ale nechceme mluvit o tom, že máme taky něco na svědomí.”
Autor: redakce Shekel.cz
Zdroj: AFP, cineuropa.org, ceskatelevize.cz
1 Komentář
mari sa mi ze pogrom bol v 41.smile.