Zdroj: Shekel

Je to poněkud směšné a tragické úsloví, ale platí čím dál víc: Chceš-li mír, chystej válku. Jakoby si bezdomovec říkal: Máš-li hlad, přepadni samoobsluhu! Mentalitu národa virtuálního praotce Čecha vystihuje zápis z trestního spisu souzeného mladíka, který brutálně zabil své rodiče a teď se u soudu dožaduje shovívavosti, jelikož je sirotek…

Ano, jsme holubičí povahy jako z Hitschcokova hororu “Ptáci”. My nic, my přece muzikanti. My bychom ani mouše neublížili. Jen jsme chytré hlavy, co vymýšlejí nejlepší zbraně na světě a nemůžou za to, že jimi někdo někde slušně zaplatí a pak někoho zabíjí.

Hlavní je byznys a my nejsme potrhlý Nobel, který se zhrozil účinků dynamitového vynálezu a raději pro odpuštění věnoval úroky ze svého miliardového dědictví na ceny pro nejlepší vědce a mírotvůrce světa. Proto vymýšlíme, vyrábíme a prodáváme své zbraně kam se dá i nedá. I na úkor Slováků, jimž jistý prezident-pravdoláskovec nechal na popud Kongresu USA zrušil zbrojní výrobu v Martině a okolí.

zbraně vyvážené z ČR často končí v zemích, ve kterých probíhá občanská válka, etnický konflikt, kde vládnou režimy trvale porušující lidská práva, nebo v zemích, které slouží jako přestupní stanice pro vývoz zbraní do států pod embargem OSN či EU.

Služební pistole CZ 75 SP-01 Shadow, plastovou CZ 75 SP-01 Phantom či CZ 75 P-01 Duty, útočná puška CZ 805 Bren A1 a nástupce Škorpionu z kategorie PDW model CZ Scorpion EVO 3 A1. Sestavu doplňují odstřelovací pušky řady CZ 750, určené pro boj na dlouhé vzdálenosti….

Taková je chlouba českých zbrojařů. Vlastně v těchto dnech přibyla nová útočná puška CZ 805 Bren A1 ráže 5,56×45 NATO. Vyrobili ji v dílnách České zbrojovky Uherský Brod. Nyní se jedná o dodávce osmi tisíc těchto moderních zbraní, jejichž konstrukce je celosvětovým unikátem.

Asi nestačilo, že Československo zachránila před zkázou v druhé světové válce zbrojní kolaborace s Hitlerem, kdy se naše zbrojovky staly ústředním dodavatelem výzbroje pro nacistickou armádu. Před nařčením z kolaborace nás možná zachránil ďábelský plán – vyzbrojit Izrael. Stalin již na podzim roku 1947 dal Praze v souhlas k jednání o dodávce českých zbraní do židovského státu. Téhož roku zde jednal první izraelský vyslanec v Praze Ehud Avriel uzavřel dohodu o koupi ručnic ze Zbrojovky Brno.

V Žatci se poté nakládala výzbroj, výstroj, munice, pumy a dokonce i rozmontované letouny jako třeba Avie S199. První dodávky zbraní dorazily v noci z 1. na 2. dubna 1948 na letiště Beit Darass v nákladním DC-4. Jednalo se o 200 pušek, 40 kulometů a 150 tisíc nábojů. Další zásilka připlula o den později po moři v jugoslávské lodi do Tel Avivu. Na palubě bylo pro Haganu dalších 500 pušek, 200 kulometů a přes pět milionů nábojů…”

Celkově šlo o 6 000 pušek, 300 kulometů, dva miliony nábojů a 600 samopalů. Nejdůležitější ze všeho ale bylo 74 Messerschmittů a letounů Spitfire. Tyto letouny změnily výsledek války. Premiér Ben Gurion říkal, že bez toho by Izrael nemohl vyhrát. Až se ukázalo, že i česká “nezištnost” má své meze; celková suma za vše, co Češi Izraeli poskytli, činila víc než tři čtvrtě miliardy amerických dolarů, na tehdejší kurzovní hodnoty nebývalá suma.

Pak jsme vesele kolaborovali zase se SSSR a dnes máme svého “big brothera” v USA. Bývalý americký ministr obrany Donald Rumsfeld doporučil USA a členským zemím NATO zařadit do výzbroje unikátní český radiolokátor Věra, který je schopen odhalit i tzv. neviditelná americká letadla kategorie stealth Northrop B2 a Lockheed F-117.

Radar Věra je nástupcem Tamary a byla zamítnuta její vývozní licence pro Čínu, aby mohla putovat do USA. České dodávky zbrojních zařízení si v letech 1995 až 2001 objednala mimo jiné také Gruzie – 110 tanků T-54 a T-55AM2 a tucet letadel a vrtulníků.

V roce 2007 se stala ČR v Gruzii největším zahraničním investorem s 220,2 miliony USD. Celý svět díky tomu mohly obletět agenturní snímky se záběry dělostřeleckých systémů českého původu, jež ničily jihoosetské správní středisko Cchinvali.

Kolumbie od nás převzala revolvery a pistole za více než 24 miliony CZK, Srí Lanca 80 tanků a raketometů, stejné množství si převzala i Sýrie, do Jemenu jich putovalo 35 a k tomu stejný počet tankových kanónů ráže 100mm TK10-T2S…

Bokem nezůstalo ani Zimbabwe. Česká republika v letech 1992 – 2001, jak uvádí Národní zpráva o vývozech ručních a lehkých zbraní, vyvezla do této pro nás zakázané země 26 raketometů RM-70, 10 samohybných houfnic 2S1 a řádově stovky kusů pancéřovek, útočných pušek a kulometů.

V dubnu 2002 byly dodány české zbraně také Husajnovi do Iráku. Zásilka obsahovala protiletecké střely, rakety a naváděcí systémy pro iráckou variantu dalekonosných starých sovětských střel, celá byla podle embarga OSN ilegální. Zásilka za 800 000 dolarů pocházela z České republiky a byla vyvezena podle vývozních licencí pro Sýrii a Jemen.

Rovněž americká válka ve Vietnamu měla českou stopu. Koncem šedesátých let propaganda Československa pokrytecky odsuzovala válku ve Vietnamu a ve školách se povinně vybíralo na fond solidarity pro oběti války. Zároveň ale neratovická chemička Spolana vyráběla postřik, který československý režim farizejsky prodával za dolary americkému letectvu ve Vietnamu jako jednu ze složek proslulého Agent Orange.

Operace armády USA s tímto krycím názvem probíhala v letech 1962 až 1971 v jižním Vietnamu. Jednalo se o masové rozprašovaní chemických látek s cílem zničit lesy sloužící jako úkryt pro základny a zásobovací trasy jednotek Vietkongu a armády severního Vietnamu na Hočiminově stezce…

“Cílem bylo též zničit zemědělské plodiny sloužící jako zdroj potravin pro nepřítele. Nejvíce se používala 2,4-dichlorfenoxyoctová kyselina (2,4-D), 2,4,5-trichlorfenoxyoctová kyselina (2,4,5-T) a jejich směs známá pod kódovým označením Agent Orange,” říká ve své zprávě Miroslav Šuta, nezávislý konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik.

Podle oficiálních statistik bylo aplikováno asi sedmasedmdesát tisíc tun herbicidů. U veteránů operace Ranch Hand či u pracovníků Spolany bylo zjištěno postižení nervového systému, například riziko periferní neuropatie, zhoršení paměti, myotonie.

Nejefektivnější zbraní české produkce se totiž ukázal semtínsko-pardubický, ne však perník, nýbrž semtex. Tato plastická trhavina byla vyvinuta koncem 50. let a sériová produkce probíhala v šedesátých letech. Její název vznikl kombinací slov SEMTín a EXplosive.

Možná i proto šlo o trhavinu nedetektovatelnou, tedy nezjistitelnou, a bylo ji možné pronést bez potíží také do letadel. A tak byla nálož semtexu o váze 450g vložena 21. prosince 1988 libyjskými teroristy do magnetofonu, který skončil v trupu Boeingu 747. Nálož vybuchla a trosky dopadaly na skotské město Lockerbie, v němž zůstalo jedenáct mrtvých včetně celé čtyřčlenné rodiny. V letadle zahynulo 259 pasažérů a členů posádky…

Odborníci z Výzkumného ústavu průmyslové chemie, který je součástí Explosie, přispěli k uzavření “Konvence o značkování plastických trhavin pro účely detekce” a v roce 1991 export značkované trhaviny Semtex opět povolili. Zákaz její výroby trval jen dva roky…

A vynálezce semtexu Stanislav Brebera zřejmě nebyl Nobel, ani neměl jeho miliony, takže Breberova cena míru se nekoná. Proto můžeme bez ostychu a skrupulí vyzbrojovat svět dál, přičemž si svoji pokladnu plníme penězi, co přece nesmrdí.

Jsme prostě jedničky. Kadence u brodské pušky dosahuje 760 ran za minutu a v tomto ohledu se řadí mezi špičku. Převyšují ji pouze americká M16 s 800 ranami a francouzská zbraň FAMAS až s tisíci ranami za minutu. Z pušky  může bez problémů střílet pravák i levák…

Tak jsme opět zaznamenali další vítězství ducha nad hmotou, nebo že by snad hmoty a peněz nad zdevastovaným duchem…?

Autor: Břetislav Olšer

Přečtěte si také od autora: Ruské občanství místo vězení…?

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

První žid

Další článek

Přečerpávací vodní elektrárny