Česká republika ztratila dalšího hrdinu, který bojoval za naši svobodu proti Německu. Pravoslavný kněz a příslušník československé východní armády Jan Křivka zemřel před několika dny.
Otec Jan se narodil v roce 1926 na Volyni v tehdejším Polsku. Měl několik sourozenců a jeho otec byl československým legionářem. Poté co byla Volyně okupována Německem, přidal se otec Jan k partyzánské skupině „Blaník“. Poté co byla Volyně osvobozena postupující sovětskou armádou, vstoupil otec Jan, jako sedmnáctiletý, do řad československé jednotky pod velením Ludvika Svobody.
V rámci československé východní armády byl přiřazen k 1 pěšímu praporu a velel družstvu v hodnosti svobodníka. Během bojů o dukelský průsmyk se podílel na zajetí německého vojáka jehož informace vedly k zahájení poslední fáze dobytí dukelského průsmyku a překročení československé státní hranice dne 6 října. Po překročení státní hranice byl otec Jan raněn při Nižním Komárníku výbuchem miny.
Po uzdravení byl zařazen k smíšené letecké divizi v polském Přemyšlu a účastnil se leteckých bojů o Moravskou bránu. Po demobilizaci se s rodinou přestěhoval do Československa a oženil se učitelkou z Koštic nad Ohří. Společně vychovali dvě děti.
Pravoslavný kněz Antonín Pařízek z Podbořan získal otce Jana pro studium pravoslavného bohosloví v Karlových Varech. Otec Jan poté dokončil své náboženské vzdělání na pravoslavné fakultě v Prešově. Otec Jan poté získal doktorát za prací „Náboženské a kulturní dějiny volyňských Čechů v době jejich pobytu v Rusku, Polsku a Sovětském svazu“.
Jako kněz byl za komunistického režimu vystaven šikanování ze strany komunistů a nejspíše jen díky válečným zásluhám nebyla perzekuce ještě horší. Jako kněz byl zařazen do operace „Norbert“, která předpokládala v případě krize jeho zadržení komunisty a poté i fyzickou likvidaci.
Otec Jan patřil i těm lidem, kteří nezapomněli na tragédii německé genocidy Slovanů a podílel se na mnoha aktivitách, které měly uctít památku obětí německého teroru a zároveň pomoci návratu krajanů do vlasti. Otec Jan zemřel 11. října 2013 v předvečer svých 87. narozenin. Věčná jemu paměť všech vlastenců!
Autor: Lukáš Lhoťan
Zdroj: pametnaroda.cz
5 Komentářů
Autore, vy jako dlouholetý vlastizrádce (muslimák) si prosím hrdiny do úst ani neberte!
Ale no tak Glume. Náboženství a vlastizrada jsou jen dva pojmy, které se mohou celkem klidně míjet. Kotlinku nám dávají do frcu osoby mnohdy veskrze pozitivně vnímané.
Náboženství a vlastizrada nejsou jen dva pojmy. Takže bagatelizování není na místě. Islám sem nepatří. Protože je ve ve svých projevech netolerantní vůči evropské kultuře. Ať to skrývá více či méně úspěšně.
ad 3. Michale podívejte se – z Lukáše se stává křesťanský sionista a to by jste mohl vnímat pozitivně že? Já jen Gluma upozornil na to, že byl-li někdo exaltovaným wahábistou a směřuje-li k exaltovanému sionismu, nutně to nemusí znamenat, že kuje pikle proti Kotlince nebo se mýlím?
dlouholetý vlastizrádce?, muslim?, křesťanský sionista? nebo spíš agent BIS?