Zdroj: Reuters

Po svém zvolení papežem odmítl František před prvním požehnáním a modlitbou na veřejnosti na sebe obléknout mozetu. Odmítl ji se slovy „karneval skončil“. Mozeta je něco jako kratší pelerína, která je po staletí symbolem příslušnosti hierarchy (papeže, biskupa, kanovníka a podobně) ke skupině modlících se v chrámovém chóru. Zároveň je však často také symbolem jurisdikce, tedy znamením, že určitý hierarcha je oprávněn na daném prostoru vykonávat svůj úřad. Tradiční papežská mozeta je červené barvy a je obšita hermelínem. Červená barva symbolizuje odhodlání vyznat víru až k prolití krve a hermelín odkazuje na Kristovu královskou pravomoc nad církví, které je jediným vrcholným vladařem, jehož má papež do Kristova pozemského příchodu zastupovat…

Nedávno papež František řekl jiné rezolutní NE! To když se odmítl setkat s tibetským 14. dalajlámou. Co na tom, že mnich Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho reprezentuje utiskované a pronásledované (i pronásledované pro svou víru) Tibeťany, jejichž vlast okupuje Čínská lidová republika… Ježíšova slova o setkávání se s utiskovanými a trpícími zapadla v tu chvíli ve Vatikánu asi někam do zapomnění…

Ani ne po dvou letech od své volby se nyní papež František vydal na svou další asijskou zahraniční cestu. Má to být zatím jeho nejdelší cesta. Tato návštěva začala v úterý ve Srílanské socialistické demokratické republice a jedním z hlavních bodů Františkova programu byla i účast na takzvaném mezináboženském setkání zejména s buddhisty a také s hinduisty, jež se v úterý v podvečer konalo ve sjezdovém paláci BMICH, který byl pro Srílanskou socialistickou demokratickou republiku vybudován Čínskou lidovou republikou… Papež František se zde (na rozdíl od nedávného odmítavého postoje k dalajlámovi) před započetím výše zmíněného mezináboženského setkání ochotně a trpělivě zúčastnil celkem dlouhých tradičních buddhistických obřadů. Nic proti buddhistickým obřadům, to, co mi na tom všem vadí, je hlavně podivný Františkův dvojí metr. A pak na začátku setkání František přijímá a obléká si přes ramena součást místního tradičního meditačního (modlitebního) oděvu, ve kterém pak celé setkání sedí. Karneval začal?!?

Autor: pastor Ari

1 Komentář

  1. danny
    15.1.2015 – 24 Tevet 5775 v 16:57 — Odpovědět

    Tiež by som nevyhladával stretnutie s človekom,ktorý o sebe tvrdí,že je marxista.smile

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Ulpan uvádí - Peníze a válka vítězí nad pravdou a láskou: Sociální protesty v Izraeli roku 2011

Další článek

NFOH a Academia Vás zve na představení knihy: Bílá místa ve výzkumu holokaustu