Aktivista Chrámové hory, rabi Yehuda Glick, se minulý týden v tureckém Istanbulu setkal s muslimskými náboženskými představiteli a jako čestný host se zúčastnil oslav postního měsíce ramadánu. Glick byl pozván k návštěvě tureckých mešit a k účasti na veřejném odsouzení teroru a násilí ve jménu islámu.
Rabi Yehudah Glick, Izraelec amerického původu, se zasazuje o lepší přístup na Chrámovou horu v Jeruzalémě. V říjnu přežil útok palestinského atentátníka, který jej čtyřikrát střelil do prsou.
V prohlášení pro Breaking Israel News Glick řekl, že v posledních letech se zabýval propagací dialogu mezi lidmi, věřícími v jediného Boha. „Když volám po svobodě vyznání, lidských právech a vzájemném respektu, myslím to vážně. Moje mise je úzce spojena s vizí našich proroků, měnících Chrámovou horu v dům modliteb pro všechny národy.“
Rabín zároveň odsoudil náboženské racionalizace, které teroristé používají k ospravedlnění násilí. „Existuje mnoho přátelských náboženských vůdců přesvědčených, že nejenže použití násilí není ospravedlnitelné, ale že pokud se ho někdo dopustí ve jménu Božím, uráží tím Jeho jméno.“
Politické a náboženské pnutí v Izraeli bylo jedním z důvodů, proč rabín již osm měsíců po svém vážném zranění podnikl náročnou zahraniční cestu: „Tentokrát jsem cítil, že nemohu odmítnout. Zatímco muslimové zneuctívají Boží jméno svými teroristickými útoky v Izraeli, byl jsem muslimskými vůdci pozván, abych se jako čestný host podílel na oslavách měsíce ramadánu. Pozvali mě do svých mešit, abych si vyslechl jejich veřejná kázání proti všem druhům teroru a násilí.“
Glick doufá, jak se vyjádřil, že i on se zasazuje o světový mír „ve jménu Boha, jehož jméno je Šalom, a ve jménu města Šalom – Jeruzaléma.“
Rabína na jeho cestě do Turecka, které v posledních letech nemá s Izraelem dobré vztahy, doprovázel drúzský člen politické strany Likud, Mendi Safadi. Společně se setkali s muftími, kleriky a politiky, mezi nimiž byl i hlavní muftí Istanbulu Ideen Hyman z Dulmabašské mešity a guvernér Istanbulu.
Adnan Oktar, významný muslimský učenec, vystupující na satelitním televizním kanálu A9, vyjádřil Glickovi svůj obdiv a ostře odsoudil násilí. „Ten pokus o vraždu byl strašný,“ řekl o atentátu na rabína, „byl to terorismus. Silně to odsuzujeme. Žádný normální muslim o něčem takovém nemůže uvažovat nebo to udělat.“
Yehudah Glick pak ve společném televizním vystoupení vyzval mualimy, aby povstali v obraně za pravdu proti radikálnímu islámu: „Když někdo koná násilí ve jménu Božím, a my víme, že Bůh je věčný život, pak On nemůže být pro zabíjení. Je pro život, a proto je to tak bolestné a proti tomu se my, lidé věrní Bohu, musíme ozývat. Myslím že to, co pan Oktar denně dělá, totiž volá k lidem a říká, že Bůh není Bohem zla, je to Bůh milosrdenství, je tak důležité, protože musíme lidstvo připravit na tyto zvláštní dny.“
Glick promluvil i o důsledcích nábožensky zdůvodňovaného násilí: „Lidé kteří se dopouštějí násilí ve jménu islámu, nepoškozují nás, ale hlavně islám. My víme, že Korán mluví o Židech jako o Lidech knihy, že mluví o Svaté zemi, a tihle lidé, kteří mluví jménem islámu, poškozují hlavně jeho jméno.
Adnan Oktar s rabínem souhlasil a doplnil, že násilníci svými činy útočí na Korán a na islám. Vyjádřil také naději, že se Abrahamovy děti obejmou ve Svaté zemi, uvidí Šalomounův Chrám a dočkají se Mesiáše.
Žádný komentář