Není u nás mnoho lidí, kteří by měli takový vhled do symboliky židovských náhrobků, nápisů a vůbec celého pohřbívání. Jaroslav Achab Haidler se této tématice věnuje několik desítek let. A konečně se dostalo i na knižní podobu jeho putování po místech, která má většina lidí spojených se zármutkem, žalem nebo při nejmenším opatrným našlapováním v místech, kde se život potkává se smrtí.
Židovské hřbitovy a pohřbívání
Není to jen kniha, která se zabývá smrtí. Tak jako hřbitovy nejsou jen místem posledního odpočinku. Tradice židovského pohřbívání a všechny rituály jsou pevně stanoveny. Náhrobky potom zdobí všemožné symboly a znaky. Co všechno znamenají? Jaký je jejich význam? A nejen o tom celé knižní putování je. Celé vyprávění prolínají poetické texty, moudra, židovské příběhy a prostor dostávají i anekdoty. Sedm kapitol poutavého vyprávění krásně doplňují nádherné fotografie náhrobků staršího i mladšího data. Že by kniha o hřbitovech měla být depresivní? Vůbec ne. Čiší z ní klid, moudrost, nadhled a úcta. To, co možná tolik lidí postrádá. A možná i proto hřbitovy raději obloukem obchází.
„Život není lehký, ale není složitý. Všechno má svůj smysl a souvislosti. Smrti se bát netřeba. Je přirozenou součástí života, stejně jako dospívání, první lásky a nakonec i zkušené zrání. Umírání, to už je horší oříšek.“
Jaroslav Achab Haidler *1958
Narodil se ve Frýdlantu v Čechách. I on byl obětí komunistického kádrování a ke studiu nebyl doporučen. I přes to ale složil stánice z ruštiny a němčiny. Pohyboval se mezi Adventisty sedmého dne, studoval hebrejštinu a živil se jako kulisák v divadle. Během práce intenzivně sudoval judaismus a historii. V současné době působí jako herec v Činoherním studiu Ústí nad Labem. V minulosti byl také radním města pro kulturu a cestovní ruch. Mapování židovských hřbitovů se věnuje několik desítek let. Provozuje databázi židovských hřbitovů chewra.com a web lamedwaw.org, na kterém uveřejňuje nejen lekce biblické hebrejštiny. Patří k autorův magazínu Skehel.cz.
Žádný komentář