Příběh židovské dívky z válečného Berlína, její deportaci do terezínského ghetta a tragický osud její rodiny přibližuje kniha Útěk z Berlína – S židovskou hvězdou v kapse. Vytvořila ji podle skutečných událostí během války na základě svých pamětí Margot Friedlanderová.
Německá autorka, bývalá vězeňkyně v Terezíně, dnes knihu představila v Praze při příležitosti letošního sedmdesátiletého výročí zahájení deportací Židů z českých zemí.
“Je to svědectví o tom, co museli nejen lidé židovského původu, ale i jiní, neprávem během nacismu zažít,” uvedla devadesátiletá Friedlanderová, které při sepisování pomáhala novinářka Malin Schwerdtfegerová. “Nesmí se zapomínat,” dodala.
Kniha začíná v lednu roku 1943, kdy tehdy jednadvacetiletá Margot ztratí přes noc svoji rodinu a nezbývá jí, než se pokusit sama přežít. Nechá si obarvit vlasy a upravit nos, aby zakryla svůjžidovský původ. Patnáct měsíců se ukrývá u různých lidí, mnohdy jen tak tak unikne gestapu. Nakonec padne do léčky “lovců Židů” a čeká ji deportace z německého hlavního města do Terezína. Válku přežila, posléze žila v USA se svým manželem, do Berlína se vrátila až po jeho smrti.
Friedlanderová se v neděli poprvé do Terezína vrátila. V neděli se zúčastnila shromáždění více než 200 bývalých vězňů z tamního ghetta a jejich potomků. Připomněli si právě uplynutí 70 let od zahájení deportací Židů z tehdejšího Československa.
Praha 17. října (ČTK)
Žádný komentář