Výbor OSN pro lidská práva dnes drtivou většinou 122 hlasů odsoudil Sýrii za násilí páchané už osm měsíců na protivládních demonstrantech.
Zástupci 13 států hlasovali proti a 41 se jich zdrželo hlasování. Syrský velvyslanec při OSN už v pondělí kritizoval návrh rezoluce OSN odsuzující krvavé potlačování opozice syrskými vládními silami.
Rezoluci proti Sýrii, kterou vypracovalo Německo s Velkou Británií a Francií, podpořila řada arabských zemí: Bahrajn, Egypt, Jordánsko, Katar, Kuvajt, Maroko a Saúdská Arábie.
Podle agentury AP syrský velvyslanec Bašár Džaafarí nazval dokument vyhlášením politické a diplomatické války Damašku a řekl, že Británie, Francie a Německo trpí “sýriofóbií”.
Dokument “byl předložen v kontextu vyhlášení politické, mediální a diplomatické války mé zemi”, řekl Džaafarí výboru OSN. “Je to vyhlášení války, které má za cíl ovlivnit nezávislost našeho politického rozhodování a zabránit nám posunout se kupředu v našich národních politických programech,” řekl také.
Sýrie slíbila OSN, že provede politické reformy a ukončí vojenské operace proti civilistům, kteří od března žádají demokratické změny a stále častěji také odchod prezidenta Bašára Asada. Podle činitelů Spojených národů ale Asad dosud žádný slib nesplnil.
V rezoluci podle agentury Reuters stojí, že výbor OSN “ostře odsuzuje pokračující vážné a systematické porušování lidských práv ze strany syrských úřadů, jako jsou svévolné popravy, nadměrné užití síly, pronásledování a zabíjení demonstrantů a ochránců lidských práv”. Dále odsuzuje nahodilé zatýkání, mučení nebo špatné zacházení se zadrženými, mezi nimiž jsou i děti.
Od Sýrie se nyní očekává, že umožní působení zahraničních pozorovatelů v zemi. Damašek na tento požadavek Ligy arabských států z 2. listopadu údajně bez výhrad přistoupil, násilnosti v zemi podle aktivistů ale pokračují. Spojené národy uvedly, že od března si nepokoje v Sýrii vyžádaly nejméně 3500 obětí. Asad prohlásil, že bude v potírání oponentů pokračovat.
Ve výboru sestávajícím ze 193 členských států OSN měl text rezoluce už před hlasováním podporu 61 států, včetně pěti arabských zemí. O rezoluci má ještě hlasovat Valné shromáždění OSN na plenárním zasedání v prosinci, nějaký výrazně jiný výsledek však není pravděpodobný.
Výbor již v pondělí odhlasoval rezoluce odsuzující porušování lidských práv v Íránu, Severní Koreji a Barmě. Zároveň podpořil i rezoluci na podporu ochránců lidských práv, kterou za EU vyjednávala Česká republika. Podle diplomatických zdrojů je hlavní přínos rezoluce v tom, že vyzývá státy k tomu, aby ochráncům lidských práv zajistily působení během pokojných protestů. Jde vůbec o první rezoluci Valného shromáždění, která se zabývá takovými protesty, což je v době demonstrací naBlízkém východě aktuální.
New York/Damašek 22. listopadu (ČTK)
Žádný komentář