
Rozhodnutí udělit tureckému premiérovi Erdoganovi německou cenu Steiner vyvolalo ostrou reakci nejen menšin vystavených útlaku v Turecku, ale i obránců lidských práv a novinářů. V sobotu kvůli tomu i demonstrovaly desítky tisíc lidí.
Společnost pro ohrožené národy napsala ostře formulovaný dopis starostovi německého města Bochům v protestu proti udělení ceny Steiner, kterou se starosta rozhodl tento rok udělit tureckému premiérovi Erdoganovi za jeho přínos budování „tolerance“ mezi kulturami a společenstvími k příležitosti 50 let od podepsání dohod umožňujících masovou migraci z Turecka do Německa.
Podle Společnosti na ochranu ohrožených národů Erdogan je přímo zodpovědný za porušováni lidských a národnostních práv a udělení ceny Steiner jeho osobě je výsměchem lidství a tolerance.
Celá věc, také nenechala chladnými mnohé němce, kteří uspořádali demonstrací přímo v městě Bochům. Zúčastnily se ji desetitisíce lidí a mezi nimi i zástupci kurdské, arménské a alawitské menšiny z Turecka, kteří čelí perzekuci a útlaku ze strany tureckého státu a vlády islamisty Erdogana.
Nejostřeji se proti udělení ceny postavil předseda Alawitské obce v Německu Ali Dogan, který označil Erdogana za ukázkového antidemokrata. Sám Erdogan se z účasti na udílení omluvil s odůvodněním, že v Afganistanu došlo k nehodě tureckých vojáků.
Udělení ceny Erdoganovi kritizovala, také expertka na lidská práva Erika Steinbach, která označila za nevhodný i projev bývalého šéfa německé sociální demokracie Gerharda Schrödera. Ke kritice se připojil i Svaz německých novinářů, který označil Erdogana za přímo odpovědného za pronásledováni novinářů kritických k islamistické vládě v Turecku a omezováni svobody slova.
I přes demonstrace desítek tisíc lidí a kritiku osobnosti trvají organizátoři udílení cen na ocenění Erdogana jako vzoru tolerance a mezi-kulturního dialogu.
Autor: Lukáš Lhoťan
Žádný komentář