Návštěvníci Moravského zemského muzea prostřednictvím starých pohlednic nahlédnou do světa středoevropských a východoevropských Židů před dramatickými zvraty 20. století. Podle odborníků jsou židovské pohlednice málo známý, ale žánrově rozmanitý a cenný historický materiál. Nejvíce jsou zastoupeny místopisné motivy, například synagogy a další památná místa, další pohlednice zachycují tváře židovských dětí, starců i představitelů typických řemesel, sdělila ČTK mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková.
Kolekci asi 450 pohlednic najdou zájemci v Paláci šlechtičen v centru Brna. Tvoří doplněk k velké výstavě o osudech brněnských Židů ve 20. století. Muzejníci ji pod názvem V utrpení a boji zpřístupnili v polovině března na stejném místě. Všechny pohlednice pocházejí ze soukromé sbírky Františka Bányaie, předsedy Židovské obce v Praze.
“Chtěl jsem se podělit o krásu židovských pohlednic a oživit tak i dny minulé. Přiblížit atmosféru doby před 80 až 100 lety na záběrech z ghetta, na portrétech a fotografiích lidí, na malovaných i kreslených obrázcích židů při modlitbě, práci, o svátcích i na svatbě,” uvedl Bányai v tiskové zprávě.
Jedním z velkých tematických souborů na výstavě jsou pohlednice z židovských ghett, ulic a sídlišť v Haliči a Podkarpatské Rusi. Navazují na ně fotografické pohlednice s tvářemi Židů v tradičním oblečení, dále snímky, které zachycují židovské obchody a častá řemesla – například krejčí, podomní prodavače, brusiče, vetešníky a muzikanty.
Další pohlednice si všímají tradičních motivů židovských svátků a náboženského života. Na některých jsou svátečně oblečení muži s dětmi na cestě do synagogy, na jiných zase starci s modlitebními plášti při ranních obřadech. Mnoho pohlednic původně sloužilo jako přání k nejvýznamnějšímžidovským svátkům. Tematické rozpětí výstavy rozšiřují ukázky žertovných, sportovních a sionistických pohlednic, ale také antisemitské exempláře. Výstava potrvá do 6. května.
Brno 2. dubna (ČTK)
Žádný komentář