
Členové Czech IVLP Alumni Club o.s.ve spolupráci s ambasádou Spojených státu amerických v Praze a Českou televizí, pořádají ve dnech 14 a 21 května 2012 v prostorách kina Frenštát pod Radhoštěm promítáni krátkých filmů s navazujícími diskuzemi o náboženských a etnických menšinách v České republice.

Členové Czech IVLP Alumni Club o.s.ve spolupráci s ambasádou Spojených státu amerických v Praze a Českou televizí, pořádají ve dnech 14 a 21 května 2012 v prostorách kina Frenštát pod Radhoštěm promítáni krátkých filmů s navazujícími diskuzemi o náboženských a etnických menšinách v České republice.
Žijeme s nimi, slýcháme o nich ve zprávách, ale vlastně o nich moc nevíme. Na romskou nebo muslimskou menšinu má snad každý Čech názor. O tom, jak jejich členové skutečně žijí, z čeho mají radost a co je naopak trápí, ale vědí Češi málo. Kusé a většinou negativně laděné informace z médií, pomáhají budovat vůči menšinám předsudky. Přitom vyrůstající “minoritní” mladá generace se rozhodně necítí být Čechy “druhé kategorie”. Na dospívající příslušníky, romské a muslimské menšiny se zaměřily režisérky minisérie krátkých dokumentárních filmů Rozálie Kohoutová a Tereza Engelová. Prostřednictvím mladých hrdinů, kteří se aktivně zapojili do natáčení, poznávají mnohé, nejen o životě v menšině, ale i o nás, Češích samotných.Rihla (cesta)
14 května od 17:00– aneb co přivádi mladé čechy k islámu a jak žijí mladí muslimští přistěhovalci v Česku?
Režie: Tereza EngelováRihla znamená v arabštině “cesta za poznáním”. Symbolicky na ní vykročili i tři muslimští hrdinové dokumentu Terezy Engelové. 13letá Nikola se po shlédnutí seriálu “Tisíc a jedna noc” rozhodla konvertovat k islámu. Líbí se jí řád a móda, které toto náboženství doprovázejí. Postupem času, ale Nikola zjišťuje, že rozhodnutí stát se muslimkou, může mít na její život závažnější dopad, než si původně dokázala představit. Dvacetiletá studentka dvou vysokých škol Nikola S. konvertovala na islám, když jí bylo 16. Čtyři roky života věřící muslimky v ateistické, západní společnosti, ji teď vedou k úvahám, nakolik jsou tyto dva světy slučitelné. 17letý Sahrab se naopak jako jediný v islámské společnosti narodil. Do České republiky přijel studovat před čtyřmi lety z Afghánistánu. Po překonání počátečního kulturního šoku Sahrab postupně řeší dilema.Může a chce vůbec zůstat tím, kým byl doma? Rihla ukazuje nejen, jaké to je, být muslimem v české společnosti, nastoluje i otázku:Je islám slučitelný s životem v západní společnosti?
O českých muslimech, migrantech & souvislostech budou diskutovat:
Lukáš Lhoťan – autor knihy „Islám a islamismus v ČR“
Kamil Vývoda – Centrum na podporu integrace cizinců v Ostravě
Šádí Shanaáh – Insaan: Česko-arabské centrum kulturního dialogu
Kde: Městské kino Tyršova 1071, Frenštát pod Radhoštěm
Jak byla Jitka chudá21 května od 17:00- o nadané romské mládeži a jejich snaze o zlepšení života své menšiny skrze vzdělání.
režie : Rozálie KohoutováRoman, Jitka a Zdeněk jsou žáci IX. A, kteří bydlí na sídlišti Chanov. Sídliště Chanov bylo v devadesátých letech synonymem hrozivého, romského ghetta. Roman Jitka a Zdeněk, kteří přispívají do redakce školního časopisu a všichni tři chtějí pokračovat ve studiu na střední škole, napsali filmový scénář o chudé dívce Jitce. Jitčinou touhou je jít studovat střední školu, bohužel má velmi těžkou startovní pozic i- její matka bere drogy. Roman, Jitka a Zdeněk problémy sídliště reflektují, nicméně nám ukazují, že špatné poměry na sídlišti Chanov se mění k lepšímu a že, jak sami říkají “nejsou všichni Romové takoví, jak se ukazuje v televizi “. Na základě vymyšleného scénáře a přispění žáků a učitelů ZŠ Chanov, vzniknul film o romských deváťácích, který spojuje hranou a dokumentární formu.
Jak byla Jitka chudá – 21 května od 17:00
Aneb všichni jsme Češi … Diskutovat budou:
Jana Poláková – Vedoucí Muzea romské kultury; etnoložka a historička
Rozálie Kohoutová – Režisérka filmu s romskou problematikou, Studium na Universitě Sorbonne v Paříži, obor filmová věda.
Kde: Městské kino Tyršova 1071, Frenštát pod Radhoštěm
Autor: Lukáš Lhoťan
2 Komentářů
Kdyby někdo natočil a promítl film o životě cikánů tak by se na něj do kina ve Frenštátě p.R. zašel podívat, mám to přes jednu ulici. Na vymyšlené pohádky o neexistujícím životě nějakých Romu, kteří odešli v dávnověku do Francie ale koukat nebudu.
PF 2012 přejí Mayové
Podobná zvěrstva je snad lepší nekomentovat.