Příští týden vychází český překlad vzpomínek Liny Heydrichové Můj život s Reinhardem.Autorkou je manželka někdejšího říšského protektora a v knize vzpomínek popisuje léta prožitá v protektorátu jako nejkrásnější ve svém životě. Kniha vychází po sedmdesáti letech od atentátu na Heydricha.
Němečtí čtenáři se s knihou seznámili poprvé už v 70. letech. Tehdy byla vydána pod názvem Můj život s válečným zločincem. Letos je na pultech její druhé vydání a českým čtenářům ji poprvé přináší nakladatelství Toužimský & Moravec. Autorská práva ke knize patří Heydrichovu synu Heiderovi, který je autorem předmluvy. Memoáry obsahují rovněž slovo historika Jaroslava Čvančary a interview s Heiderem Heydrichem.
Součástí knihy je bohatá fotografická příloha z rodinného archivu Heydrichů, i dalších zdrojů. Část z více než 180 fotografií je publikována poprvé.
Reinhard Heydrich byl jedním za spoluautorů holocaustu. Ve funkci zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě zůstal přesně osm měsíců a osm dní. Pro Čechy jeho vláda znamenala strach: za pouhé čtyři měsíce výjimečného stavu, který Heydrich hned po nástupu do funkce vyhlásil, padlo 486 rozsudků smrti a v koncentračních táborech skončilo více než 2100 Čechů.
Heydrichovi se téměř podařilo zlikvidovat český odboj. Ironií dějin je, že právě Gabčíkův a Kubišův atentát na Heydricha ze 27. května 1942 patří k nejvýznamějším činům v historii československého i evropského odboje.
Bezprostředně po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Heydrich 4. června podlehl svému zranění. Sedm parašutistů položilo životy 18. června v chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. V témže měsíci byly vyhlazeny Lidice a Ležáky. Během druhého stanného práva, skončivšího 3. července 1942, bylo zabito více než 3000 lidí.
Žádný komentář