
V těchto dnech se v Hodoníně u Kunštátu rozeběhly práce na památníku, jenž bude věnován romským obětem druhé světové války. Podle informací, poskytnutých Pavlem Štěpánem z Národního pedagogického muzea Jana Amose Komenského, bude památník otevřen za dva roky a náklady na jeho zbudování se odhadují na 50 milionů korun.
Památník má stát na místě, kde se za války nacházel tábor pro moravské Romy. Bylo zde drženo celkem 6500 Romů, z nichž většina později zemřela v koncentračních táborech.
Poté se z tábora stal lazaret Rudoarmějců a ještě později v něm byli drženi Němci před odsunem z Československa. V dobách komunismu byl tábor vězením pro provinilce odsouzené k nuceným pracem, než se stal dětským rekreačním střediskem.
Nakonec areál koupil stát a nechal odstranit rekreační chatky a koupaliště. Zachovalá budova táborových dozorců a baráku pro Romy z roku 1942 se mají stát základem budoucího památníku.
Areál se pak paradoxně změnil na dětské rekreační středisko. Stát jej koupil. Dělníci v uplynulých týdnech odstranili rekreační chatky a koupaliště. Zůstala budova dozorců a barák pro Romy z roku 1942. Ty se po komplexní rekonstrukci stanou základem budoucího památníku.
Osud Romů se za druhé světové války podobal osudu Židů. Na Moravě byli shromážděni v Hodoníně, v Čechách v Letech u Písku. Většina z nich poté zahynula v Osvětimi.
Redakce Shekel.cz
Žádný komentář