
Tuto neděli bude v pražské Jeruzalémské synagoze otevřena nová stálá výstava, věnovaná židovským památkám a jejich rekonstrukci po roce 1989. Dvacet let obnovy židovských svatostnků a pohřebišť v šedesáti českých obcích je zachyceno na fotografiích, přibližují jej i počítačové prezentace.
Výstava poukazuje na různé aspekty rekonstrukce židovských památek. Fotografie s popisky přibližují postup záchrany židovských náhrobních kamenů, restaurování a vztyčování těch, které byly povaleny a poškozeny. Další dokumentace je věnována opravám hrobnických domů, márnic a obřadních síní u židovských hřbitovů. Návštěvníci se seznámí s postupem záchranných prací na synagógách – oprav spojených se statikou, rekonstrukcí krovů a střech, úpravou fasád, obnovováním interiérové malby a výzdoby.
Kurátorka Blanky Rozkošná prozradila, že výstava si klade za cíl přiblížit návštěvníkům židovské památky středních, východních a jižních Čech a informovat o změně situace v posledních dvaceti letech. Mezi roky 1939 a 1989 byly židovské památky zanedbávány, neboť v době okupace i komunistické vlády byla jejich údržba nežádoucí.
V současné době je v Česku asi 200 synagog a 370 židovských hřbitovů. Většina z nich je v majetku některé z deseti židovských obcí nebo Federace židovských obcí v ČR, další vlastní města, různé církve i soukromí majitelé. Většina pražských památek se nachází v péči Židovského muzea v Praze.
Při rekonstrukci židovských památek je nejvýznamnějším investorem pražská Židovská obec, která má v držení 30 synagog a 175 židovských hřbitovů. Jak uvedla kurátorka Rozkošná, Židovská obec v letech 1992 až 2008 vložila do rekonstrukcí památek přes 150 miliónů korun. V této částce jsou zahrnuty nejen finance obce, ale také dotace od ministerstva kultury, úřadů, měst a obcí i soukromých dárců.
(redakce Shekel.cz)
Žádný komentář