Mnoho se mluví o tzv. břidlicové revoluci v USA. Jde o těžbu plynu z břidlic. V čem jde o revoluci? Z technického hlediska vertikální vrty do 4 km a pokračování v horizontálním vrtu je technologicky náročné, ale o technologické revoluci, tj. radikální změně technologie, pravděpodobně nelze hovořit.
Nebo je revoluce v nízkých nákladech těžby? Těžba probíhá chemickou cestou – mohou zde být velká ekologická rizika a technologie nemusí být levnější než u klasického dobývání zemního plynu. Optimistická prohlášení o nízkých nákladech na těžbu břidlicového plynu se ukázala nadsazená z důvodů zvýšení cen akcií. Spíše to vypadá, že náklady na těžbu břidlicového plynu (bez započítání následných ekologických nákladů) budou vyšší než u běžné těžby zemního plynu.
Pokud by ovšem stát, obdobně jako u fotovoltaiky, nařídil povinný přednostní nákup za vyšší než tržní ceny břidlicového plynu, mohl by se objevit další, tentokrát břidlicový „zlatý důl“.
Co je zlomové (i když revoluční je silné slovo), je změna orientaci USA na zabezpečení svých potřeb plynu z vlastních zdrojů a ne z dovozu. V grafu 1 je dovoz plynu USA, EU27 a ČR v letech 2008 až 2011 v mil. USD a v grafu 2 to samé v mil. t. USA oproti EU27 „revolučně“ snížily dovoz plynu. Když uvážíme, že většinu dovozu plynu USA realizují z Kanady (zde také probíhá těžba břidlicového plynu), tj. z velmi blízké stabilní země, je to jako by to těžily doma.
„Revoluční“ ovšem je, že snížení dovozu USA, znamená dočasný přebytek plynu na světovém trhu. V dlouhodobém horizontu přebytky spolkne Čína a Indie a nastane možná opačná situace. Přebyt znamená pokles cen. To ale těžařům břidlicového plynu nevyhovuje a proto je nutno cenu zvýšit, aby pokryla náklady na těžbu břidlicového plynu. Jak to udělat? Snížit nabídku (zamezit dodávky Íránu, omezit pod heslem energetické bezpečnosti dodávky z Ruska) a zvýšit cenu (výbušnou nestabilní situací na Středním Východě).
3 Komentářů
Pokud si dobře pamatuji tak se náklady na těžbu ropy mají vyšplhat až na spotřebování energie osmi barelu na vytěžení jednoho “sudu” ropy. Je-li tomu obdobně i při těžbě plynu z břidlic tak nás čeká opravdu “skvělá” budoucnost při vládě současné naftařské loby.
PF 2012 přejí Mayové
Díky za objektivní článek. Cena plynu z břidlic v ČR by byla násobně dražší než v USA v závislosti (někdy) na větších hloubkách a slabších (tedy méně vydatných) vrstvách břidlic. Do cen v USA se navíc nepromítá cena nutná za hrazení škod, které jsou obrovské!! Znalci však vědí, že břidlice u nás jsou, stejně jako většina jiných zdrojů, v kapesním vydání. A navíc i tato nicotnost je netěžitelná vzhledem k vysokému riziku kontaminace podzemní vody. Musíme si na tento u nás nepoužitelný zdroj nechat zajít chuť a starat se o skutečná řešení – zejména obnovitelné zdroje energie.
Těší mě, že pan Malík ocenil můj článek, často se to nestává. Z jeho odpovědi je patrné, že jde o pochvalu od člověka, který ví o čem mluví.