Zdroj: Shekel

Milí čtenáři Shekelu,

Za chvíli už budeme na Vašich monitorech třetí rok, utíká to. Jsem za to rád, že mám noviny.

Měl jsem vždycky noviny – nejdříve ve skautu měsíčník, kde TOP rozhovor byl LIVE Interview s Jaroslavem Foglarem; v 9 třídě základní školy pak měsíčník VRBA – rozhovory, povídky atd.,  který jsme sepisovali se spolužáky na PC386 a po dlouhé pauze Shekel.cz.

Tento týden jsem se dozvěděl, že obě moje děti se dostaly na Lauderovy školy: Samuel David  do první třídy, kde mají speciální metodu výuky matematiky, na kterou jak cítím a vidím je velmi talentovaný; kam se Ellinka dostala do školky,a já věřím, že to zase posunu i mne a manželku, aby nám totiž děti svým vzděláním neutekly, blíž k liberální konverzi. Našel jsem cestu, svou cestu, která mě uspokojuje, a já bych rád při blížícím se Purimu, poděkoval veřejně všem našim autorům a čtenářům a diskutujícím a dárcům, že máte se mnou trpělivost a shovívavost.

Autor: David Fábry

 

Purim je všechno, málo i více. Pro někoho jen setkání, pro jiného židovský masopust, pro dalšího dokonce čtyří důležité Brány pokynů.

1) Svitek

2) Společné hodování

3) Posílání dárků

4) Cedaka

Především ale – a to i pro lidičky z našeho nežidovského okolí, svátek, kdy se pije krapet víc.

Víc než obvykle. Jak s tím vším (a nejen s C2H5OH)  naložíme letos po celý rok ?

Autor: Jaroslav Achab Haidler

17 Komentářů

  1. 23.2.2013 – 13 Adar 5773 v 11:53 — Odpovědět

    50 plus 10 plus 10 = 70 = יין
    4 plus 60 plus 8 = 72 = חסד

    Rozdíl = 2 = ד

    ד = Hospodin

    Nebo Dveře

    Nebo platí 1+1+1=1 ??? :-DDDD

    0
    0
  2. 23.2.2013 – 13 Adar 5773 v 11:58 — Odpovědět

    Zdroj mých počtů:

    1) IV. Ročenka československých knihtiskařů. Spolek faktorů knihtiskáren v Českosl. republice, Praha 1931, s. 182, Tabulka I. Hebrejská abeceda;

    2) http://de.wikipedia.org/wiki/Gematrie

    0
    0
  3. 23.2.2013 – 13 Adar 5773 v 12:01 — Odpovědět

    Všimli jste si? Rozdíl je 2,tedy ne ד , ale ב . Ještě není Purim a už vidíme dvojmo ;-)

    Ale dva “domy” a máme jedny “dveře.”

    0
    0
  4. 23.2.2013 – 13 Adar 5773 v 12:36 — Odpovědět

    Nebo že by to bylo speciální matematickou ingrediencí od Estée Lauder?

    0
    0
  5. 24.2.2013 – 14 Adar 5773 v 13:38 — Odpovědět

    bs*d Díky pilným počtářům a pilným návštěvníčkům Shekelu. A díky i za upozornění. On ten “chesed” je totiž “ve víně” (be-jajin) :)) A díky i Michalovi, který nám tu(doufám) předvedl (jenom) to, jak se s gematrií pohrávat nemá a nedá. Ročenky ani wikina holt nepostačí, chce to taky naslouchat a přemýšlet.

    0
    0
  6. 24.2.2013 – 14 Adar 5773 v 18:52 — Odpovědět

    Vážený pane Fořste,
    předně mi dovolte se omluvit, ale nerozumím Vašim nastudovaným číslům, přesto že si myslím o sobě, že číslům rozumím.

    Na škole, jsem derivoval integrál a zase vyšla 1, přišel jsem na nový vzorec, přesto ta jednička je v absolutních číslech – takže dvě. To je moje vysvětlení k poslednímu komentu na Vaši adresu.

    Můžete mi Vy jak jste došel ke svým závěrům? Protože já jim nerozumím.

    S přátelským pozdravem,

    David Fábry

    0
    0
  7. 24.2.2013 – 14 Adar 5773 v 19:24 — Odpovědět

    A pokud se vážený pane Fořste ptáte na výklad tohoto výsledku:

    Taky rychlostí “e” se umí pohybovat pouze:

    – světlo
    – lidská myšlenka

    0
    0
  8. woodoo
    24.2.2013 – 14 Adar 5773 v 20:08 — Odpovědět

    Ad 7) David Fábry: vaše rekce směřuje jisto jistě na pana Foršta, nikolivěk na pana Fořsta. U rychlosti „e“, bychom měli též uvažovat o vzájemně interagujících částicích, které vznikly současně (jsou v páru), tzv. nelokálnost, viz kvantová mechanika. A podstata? Vzájemné ovlivnění, nezáleží na vzdálenosti, je rychlejší jak rychlost světla. V roce 1982 byl uskutečněn pokus Alainem Aspectem s fotony na vzdálenost 13 metrů. Změření polarizace v jednom z detektorů ovlivnilo polarizaci měřenou v detektoru druhém (spin), a to za čas kratší než 10 nanosekund. :O)

    0
    0
  9. 24.2.2013 – 14 Adar 5773 v 20:23 — Odpovědět

    Woodoo:

    Nejsem fyzik ani matematik, ke všem svým závěrům docházím sám a ve své hlavě. Nečtu, nevzdělávám se, učím se sám od sebe, proto Vám neumím odpovědět na Váš argument.

    Pokud narážíte na kvantovou fyziku, tak jsem ji nikdy nestudoval, a proto s Vámi nemohu na této úrovni vést sofistikovaný rozhovor. Četl jsem jinou knihu, autobiografii Alberta Einsteina, a zaujali mě dvě věci:

    1) Na sklonku života tvrdil, že by mohl být králem
    2) Že pokud zahynou včely, zahyne i lidstvo

    Tyhle myšlenky mě dovedly k závěrům, které zde představuji a o kterým si myslím že jsou správné, pomalu se mi vše skládá. Věřím, že geniální Albertova rovnice, měla mnohem důležitější smysl, než on sám si myslel.

    David Fábry

    0
    0
  10. woodoo
    24.2.2013 – 14 Adar 5773 v 23:20 — Odpovědět

    David Fábry:
    Jen jsem chtěl říci, vše co vnímáme svým vlastním prizmatem, mnohdy není to, co ve skutečnosti v danou chvíli jest. Myslím, že každý má své vlastní vidění reality, jedno jsem-li vzdělán v tom samém, jako oponent. To v konečných ryze osobních závěrech moc neznamená, nejsou-li komunikovány a poměřeny s ostatními. Jinak řečeno: „Rychlý soud má vratký krok.“

    Vážím si vaší reakce, až na vámi presentovaný lehký oxymóron, jejž jste použil mezi prvním a druhým odstavcem. :O)

    0
    0
  11. 25.2.2013 – 15 Adar 5773 v 09:47 — Odpovědět

    Ad 5: Achabe, ze prvé nejsem žádný návštěvníček, ale návštěvník. Už mě to lidíčkování nebaví. Zdrobněliny jsou mohou být hezké, ale když hned v zápětí použiješ skrytou invektivu, tak tu možnost rušíš. Úplně stačilo, kdybys buď nereagoval vůbec a nebo prostě přiznal chybu. Ty se stávají. Zjevně mimo je i Tvá poznámka o tom, co se “má a nemá.” Suď podle sebe raději nejprve sebe samého, jako třeba s tím stříkáním z pod šábesdeklu nebo vzpomínkou na jednu nereálnou oslavu Purimu.

    Zbytečně se mnou válčíš.

    Můžeš mi říci, odkud znáš číselnou hodnotu hebrejských písmen? Z domova? Od adventistů několikátého dne? Ta Tebou bagatelizovaná ročenka je z pozůstalosti po mém dědečkovi. A hodně z tehdejších knihtiskařů bylo židovských. to je hlavní důvod, proč i v následující ročence jsou celé odborné články nejen o sazbě, ale i gramatice a celkově o hebrejštině. Jak té biblické, tak té moderní, tehdy nově vznikající a prudce se rozvíjející. Obě ročenky mám v knihovně od r. 1983. Tj. letos to bude 30 let.

    Wikipedii jsem tam zařadil proto, že ten, kdo toto konkrétní psal, je dobře informovaný. A je to rychlejší, než abych onu tabulku scannoval. Ostatně, tady bych ji z technických důvodů ani nemohl umístit.

    A jestli se Ti nezdá, jak zacházím s písmeny a jejich hodnotou, tak raději přemýšlej, jestli jsi sám něco nezničil, když ses tak spletl sám.

    Hlavně zdraví a svěží mysl!

    0
    0
  12. 25.2.2013 – 15 Adar 5773 v 09:54 — Odpovědět

    Ad 6: Pane Fábry, gratuluji k nominaci na Nobelovu cenu vesmíru, co se derivace integrálu týče. Měl jsem matematiku povinně k maturitě.

    Psal jste, někde na tomto webu, že jste se svým učitelem matematiky četl Nový zákon a modlitby….

    Tak Vám napovím: Svatá Prostoto, Svatá Trojice….

    Ale to Vy jistě jen tak, aby klávesnice nestála, že?

    0
    0
  13. 25.2.2013 – 15 Adar 5773 v 21:16 — Odpovědět

    Vážený pane Fořste,

    1) Svatá trojice je pro mě Adam, Eva a Had – to jenom abych vysvětlil svůj význam..

    2) Máte pravdu, moje hlava vyhrála Nobelovu cenu za Vesmír, protože jsem pro svojí hlavu spočítal nekonečno, a to je pro mě důležité, přesto věřte, že si dokážu vzpomenout i na své bližní..

    Dobrý den Woodoo,
    pro Vás je to možná jemný oxymóron, toto slovo jsem si musel vygooglit, abych pochopil jeho význam, protože jsem sedlák, a používám selské uvažování, pan Fořst jistě pokývé spokojeně hlavou, ale odkážu se na svou milovanou Wikinu :), tak Vám Woodoo povím, že je to všechno, jenom ne jemný oxymóron, protože v té absolutní matematicky, se nepoužívají čísla, ale slova, která se v budoucnosti stávají činy.. Někdy dříve někdy později, vždy záleží na tom, kolik danou věc slyší, vidí a vnímá lidí. Od toho je odvislá rychlost světla na druhou.

    S přátelským pozdravem, oběma

    David Fábry

    0
    0
  14. astorc
    25.2.2013 – 15 Adar 5773 v 22:48 — Odpovědět

    někdy, většinou, spolu s Poznáním, s pochopením, přichází i Bázeň.
    možná jsem si z vět a čísel a gest, na stránkách shekelu, lépe utvořila představu o pojmu golem. nemuselo to být, ale i tak děkuji. pašková

    0
    0
  15. 25.2.2013 – 15 Adar 5773 v 23:55 — Odpovědět

    ad 11) Ty, Michale rozhodně nejsi návštěvníček. Ty jsi jen obyčejný Michal, a dáváš to o sobě dost tlustě znát. Jsi jen malé, zlé a soběstředné děcko. Ale věřím, že vyrosteš, naučíš se číst i naslouchat. Sám jsi říkal, že si nepřeješ, abychom si dopisovali tady. Tak to respektuj. A mluv jen k věci. Ne k “sobě” a “o sobě”.
    Strašně ubližuješ podstatě. Rýpeš se v hnidách a linkuješ svoje tabletky (na mindrák?). Kam to ale vede? Chofec chajim říkával, že lašonera se časem lidi začnou štítit, jako pséka.
    zkus se dočíst: http://www.chewra.com/keshetnew/kweb/kategorie.aspx?kid=168 (a to je prosím podrobný link na cizího autora, žádná vitana!!)
    Nikomu nic necpu a všem dávám šanci, aby se přesvědčili sami. Dokonce je k tomu dost často i vybízím. Dovolil jsem si komentovat i Avot, tak bych musel být jako někdo, kdo chce u táboráku povídat o omeru a ani neví, kolikátý omer Nebesům přinesl.Žádné čáry-máry griomáry. Hledám podstatu a občas se o ni podělím. Věř mi, že kdyby se ti chtělo přemýšlet namísto póz, okamžitě by ti došlo, že “be-jajin” máme najít “chesed”, což možná došlo všem, co si to povídání pustili, a došlo jim to i bez tvé “ročenky”. A cos tam hledal ty? Sebe? Nebo něco ještě horšího?

    0
    0
  16. 3.3.2013 – 21 Adar 5773 v 01:16 — Odpovědět

    Achabe, Achabe, kdybys raději nechal svou chybu být. Rozpatláváním a obviňováním nikoli sebe z nepochopení to nespravíš. Ty sám si se spletl, když jsi mě opravil v Krnově. Takže jsme tam “hausnumera” řekli oba téměř najednou. Já se podíval pro kontrolu do luachu a otočil jsem omylem list. A Ty ses do něj ani nepodíval. To už jsme probírali v soukromí. Tebe na tom žere něco jiného, viď? Tebe žere, že u toho táboráku jsi nebyl jenom ty, kdo si opékal brambor. Ale za to já přece nemohu. Ani čtenáři tohoto webu.

    Jestli hledáš podstatu a nacházíš ji v neustálé jízlivosti až zlosti hraničící s nenávistí, tak jde veškeré kouzlo Tvého pojetí židovské mystiky do pekel.

    Ano, hledal jsem tam písmenko “bejt,” :-D
    A našel nikoli sebe – proč, jsem stále při sobě, chlapče. Ale našel jsem tam – Tebe. Nevím, jestli horšího, ale to si posuď sám na sobě.

    0
    0
  17. 3.3.2013 – 21 Adar 5773 v 01:21 — Odpovědět

    A už dej pokoj. Kazíš si sám svou práci.

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Alláh nařizuje muslimům podporovat Izrael

Další článek

Půst o běžném šábesu ? Samozřejmě