“Narozeniny vesmíru” – tedy nás všech. Gratuluju a těm, co o to stojej – šana metuka (sladký nový rok) …. 5774!
Přání od redakce Shekel.cz, titulky Achab Haidler
Co znamená pro naše redaktory Roš Ha-šana?: www.ros-hasana.cz
“Narozeniny vesmíru” – tedy nás všech. Gratuluju a těm, co o to stojej – šana metuka (sladký nový rok) …. 5774!
Přání od redakce Shekel.cz, titulky Achab Haidler
Co znamená pro naše redaktory Roš Ha-šana?: www.ros-hasana.cz
10 Komentářů
Promiňte, ale snad narozeniny planety ne ?
Od stvoření světa, tedy vesmíru. Každopádně všichni, kteří mají znalosti z fyziky a přírodopisu alespoň na úrovni základní školy ví, že ten letopočet hrubě nesouhlasí. První homo sapiens zde byli již někdy před 280 tisíci lety, možná i dříve. Třeba nálezi Qafzeh a Skhull z území Izraele jsou přes 100.000 let staré.
Írán přeje židům Shana Tova… Alespoň nějaké dobré změny na blízkém východě z poslední doby.
http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/312445-iransky-prezident-ruhani-se-pustil-do-kleriku.html
Pane mordi mě to práve dost mate, když si vzpomínám na časové úseky planety (prvohory,druhohory atd.), které se táhnou miliony let zpátky. Co si o tom teda mám myslet ?
bolo povedane,,Pozehnany budes pri svojom prichode a pozehnany pri svojom odchode.”bohato staci.
Paní Evo, letopočet je zde od toho, aby se používal. Křesťané počítají letopočet od narození Ježíše a co na tom, že to také nekoresponduje s historickými záznamy. Není možné letopočet zpětně opravovat. Primárním účelem letopočtu je to, aby bylo možné počítat. V zásadě si každý může ustanovit svůj letopočet, ale pokud ho bude počítat jen sám, tak se spolu lidé nedomluví. Prostě se ustanovilo nějaké datum, které se vypočetlo ať už správným nebo nesprávným způsobem, u židů na to šli přes věk osob zmíněných v tóře. Ten, kdo datum ustanovil, netušil, jak je svět ve skutečnosti starý. Navíc často ty věky osob v bibly mohou být dosti diskutabilní, často velice nadsazené. Kdo ví, co za tím bylo. Význam letopočtu je daleko důležitější nežli to, jestli ten počátek je ustanovený správně. Důležité je, že lidé mají svůj letopočet a že mohou tedy obchodovat (mohou spočítat, do kdy je splatnost faktury :)), mohou slavit nový rok a náboženské svátky, a mohou vydávat právní normy, které mají nějakou platnost a účinnost. Na základě letopočtu je možné právní normy odvolávat a novelizovat. Kdyby nebyl letopočet, byl by naprostý chaos a žili bychom na úrovni doby kamenné.
Já vám rozumím pane mordi, ale to mě právě strašně mate. Ten letopočet je přece od Boha, ale lidé se v tom šťourají a zjistí si něco jiného. Tak kdo teda má pravdu nakonec ? Jsou jejich náboženské knihy od Boha nebo napsané lidmi ?
Chtěl bych také redakci i všem čtenářům bez ohledu na víru Šťastný nový rok ať je mnohem sladší než ten předchozí.
S pozdravem Refael
bs*d Jen docela skromně – je možná škoda číst Dopis jako kalendář. Ono to začíná něčím docela jiným a dalek podstatnějším. Důležitou křižovatkou o tom, zda …
ad.6
I v době kamenný měli kalendář, jen vypadal trochu jinak. Třeba “jako prstů na ruce úplňků od doby, co jsme snědli to velký chlupatý s chobotem :-)
V každém případě dodatečně (nebo dopředu) Šťastný nový rok od kdykoliv počítaný.