English Defence League, jedna z frakcí odpůrců islámu v Anglii, utrpěla těžkou ránu. Její vůdce vystupující pod pseudonymem Tommy Robinson ji opustil a postavil se na stranu multikulturalistů a umírněných muslimů. Následoval tak příkladu Arnouda van Doorna, bývalého politika islamokritické strany Gerta Wilderse, který konvertoval k islámu. Vystoupením Robinsona z EDL utrpěli odpůrci islámu v Evropě další vážnou ránu.
Tommy Robinson, vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon, byl hlavním spoluzakladatelem a vůdcem EDL od roku 2009 do října tohoto roku. Byl také místopředsedou Britské strany Svobody a spoluzakladatelem European Defence League.
Na rozhodnutí Robinsona opustit EDL měl zásadní vliv bývalý muslimský extremista Maajid Nawaz, který dnes působí v Quilliam Foundation. Ten s Robinsonem vedl několik rozhovorů a vyprávěl mu o své cestě od radikálního islámu, což Robinsona inspirovalo k opuštění EDL.
Autor: Lukáš Lhoťan
8 Komentářů
Nějak nechápu, v jakém ohledu Lennon následoval příkladu Arnouda van Doorna. Nevidíš rozdíl v tom, opustit extremistickou EDL (extremismus v organizaci je hlavním důvodem, proč ji Lennon podle vlastních slov opustil) + kritizovat extremismus obecně, neselektivně, a konvertovat k islámu? Chceš tím naznačit, že kdo nekritizuje selektivně islám, tak je to stejné, jako by k islámu konvertoval? Lennon dostal rozum, bylo na čase. Kdy ho dostaneš ty, Lukáši?
EDL lze těžko označit za organizaci, neb nemá členství. Robinson byl vláčen policií a soudy pod nejrůznějšími záminkami ve stylu komunistické stb. Současně byl a je ohrožován muslimy v místě bydliště, na Russia Today TV se objevil s rozbitým nosem a útoky sám potvrdil.
Je vcelku logické, že musel načas vypadnout ze hry. Média prezentují dokola pár jeho výroků při odchodu z “EDL”, kterých se jistě rád chytne nadržený multikulturalista s jeho obecným plácáním o extremistech,
avšak ty výroky jsou podivně vratké. Obvinit extremistu “z EDL” či policejního infiltrátora, náhodného provokatéra v roli extremisty by totiž šlo pouze v případě, že dotyčný má právně dohledatelné členství v této konkrétní organizaci.
Právní povědomí novinářů je tak mizivé, že je tato otázka ani nenapadne.
Britská média s Robinsonem už rozhovory nedělají, takže o jeho dalším vývoji můžeme vesele fantazírovat. Ovšem ze záznamu na Russia TV vyplývá, že svůj postoj k islámu nijak nezměnil, o “muslimech a islámistech” mluvil totiž už dříve.
Nadace pojmenovaná po britském konvertitovi toužícím po chalífátu je fraška sama o sobě. Nevěří jí nemuslimové ani muslimové v UK. Je to bohapustá komedie pro establišmenťáky napojená na daňového poplatníka, žebrající o další peníze.
(Ne)vážený Michale, víte, nač jsem si při přečtení vašeho příspěvku vzpomněla? Na slova písně: “Jen ten, kdo se pravdy bojí/, ten před Bohem neobstojí.” A islám se jí asi bojí velmi velice, když každé slovo kritiky okamžitě označí jako extremismus nebo urážku víry, a žádá tvrdé tresty. Pročpak se křesťané v muslimských zemích musí bát o život? Myslím, a je to jen můj osobní názor, že kdyby islám povolil náboženskou svobodu, konverze ke křesťanství, čtení Bible, dodržování křesťanských tradic a zvyků atd., už by neexistoval. Islám jako ideologie je založen na tom nejhorším, co v lidské duši dřímá. Myslím, že nejen v Evropě máme příkladů víc než dost. Že to s článkem nesouvisí? Ale souvisí! Jsem zcela bez výhrad na straně odpůrců islámu, protože tolerance k takové netoleranci, jakou je islám, je neodpustitelnou zradou na vlastním národě, jeho kultuře a tradicích. Přeji hezký den.
Trošku mi nesedí to, že Rusové vrdí, že Tommy je pořád stejnej a nemá rád jakýkoliv islám a on v Anglii tvrdí, že jsou dva islámy – radikalní a umírněný.
Tady je krásně vidět, jak chabé info vede k přímé dezinformaci. TR byl i ve vězení/vyšetřovací vazbě, blokovali mu účty, poštu, právníky apod.
Takže “inspirace” tlustým napraveným jakoby…. muslimem………..bylo asi to poslední.
Odbornější literatura ráda používá terminologii “cukr a bič”.
Najviac depresie na zemeguli je v islamských štátoch, to je dôkaz že islam vyvoláva v ľuďoch depresiu a teda je to psychicky choré náboženstvo:
http://aktualne.atlas.sk/nebudte-smutni-pozrite-si-mapu-depresie-vo-svete/zahranicie/amerika/
Ad 6. Václave co Izrael, co Pakistán, co Sýrie, co Botswana vůbec bez islámu, Kuba, severské státy, pobaltské státy? Vlastně i Etiopie kde je 50/50 zastoupeno křesťanství a islaám. Jak do tohoto schématu zapadají?
A navíc nejsou zrovna sebevraždy výsledkem depresí?
http://zahranicni.eurozpravy.cz/asie-a-australie/33799-mira-sebevrazd-v-cine-patri-mezi-nejvyssi-na-svete/
http://www.kompas.estranky.cz/clanky/statistiky—obyvatelstvo/sebevrazdy-staty-suicide-litva-lithuania.html
Milý erik,
Rusko čína vůbec bez islámu, Kuba, severské státy, pobaltské státy?
sú viac menej ateistické štáty a ateizmus tiež vyvoláva depresiu. Ja som kresťan a mám radosť zo života.
Obávam sa že aj Izrael je viac menej sekulárno atistický skutočných judaistov isto nie je tam viac ako 10 percent ostatné je len pozlátko
ako svadba v synagoge a potom nič viac.