V poslední době se začíná hovořit o expanzi arabských investic ze zemí Perského zálivu do Evropy.
Katar vlastní mrakodrap Shard a světové obchodní centrum Harrods v Londýně, kontroluje francouzskou mediální společnost Lagardere a mají významné podíly německých společnostech Volkswagen-Porsche a Siemens. Sjednocené arabské emiráty (SAE) vlastní španělskou ropnou společnost Cepso a mají významný podíl v Airbusu. Kuvajt vlastní hlavní evropské sídlo Bank of America. Všechny státy tyto státy investují do fotbalu a letecké dopravy.Bahrajn, Saúdská Arábie
V grafu 1 je saldo zahraničního přeshraničního obchodu se zbožím a komerčními službami (osobní, kulturní služby, služby v informačních technologiích, licence a autorské právo, finanční služby, turistika, doprava, spojové služby, ostatní podnikatelské služby, stavebnictví a pojišťovnictví) vybraných zemí Perského zálivu.
Sumy to jsou astronomické, a proto není překvapením, že dané státy tyto peníze nenechávají jenom ležet na účtech v bankách, ale investují je do reálných podniků. Finanční elity těchto zemí jsou součástí světové finanční elity a chovají se obdobně. Na to není nic zvláštního.
Problémem ovšem je, že pravděpodobně působí koordinovaně, prakticky si nekonkurují. Ještě horší je, že např. Saudská Arábie nebo Katar se cítí být vyvolení k šíření pravého islámu (wahhabismu a salafismu). Z tohoto pohledu nepůjde pouze o kapitálovou expanzi, ale v budoucnu i o náboženskou expanzi.
Autor: Natan
5 Komentářů
Napadá někoho řešení?
Řešení: Přejít na jiný typ pohonných hmot.
Souhlasím, ale i kdyby se to podařilo ze dne na den, tak už je na problémy zaděláno dlouho dopředu
Kdo že to dobyl Řím? A proč?
http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/137694-poslanec-hamasu-vyzval-k-dobyti-rima-i-vychodni-evropy.html
Proč ste tu umístil ten odkaz, moc nerozumím.