Zdroj: carolecgood.com

Často můžeme slyšet stesky, že se nůžky mezi příjmy lidí rozevírají, že bohatí neplatí daně a chudí nemají téměř ani na jídlo. Tlak řadě lidí zvedají zprávy o bohatství jiných lidí. Stačí ukázat, kolik si nějaký sportovec či umělec vydělal a už je oheň na střeše. Ne, není to specifická česká vlastnost. Když třeba v roce 2012 vydělal Robertt Downey Jr. 50 milionů amerických dolarů za svou roli ve filmu Iron Man, dostal se mezi skupinu lidí s mimořádně velkými příjmy. Průměrný Američan by na tento příjem pracoval tisíc let.

Když se ale na to podíváme jinou optikou, uvidíme, že film Iron Man generoval tržby ve výši 1,5 miliardy dolarů, a Downey Jr. dostal pouhé 3 % z těchto tržeb. Pokud by se informace podala tímto způsobem, tolik emocí by asi nevyvolala.

U umělců či sportovců ještě řada lidí jejich vysoký příjem zkousne. Když vidí jejich talent, tak si řeknou, že si to zasloužili. Ovšem v případě vysoce postavených manažerů, ředitelů či vlastníků firem, už tak uznalí lidé většinou nejsou. Většinou totiž porovnávají, kolik si vydělají sami (za vždy tvrdou práci) a na kolik si přijdou tito „lehkoživkové“, kteří „nic nedělají“.

A pokud se najde někdo, kdo uzná, že by si i manažer či vlastník firmy zasloužil vysokou odměnu, obvykle jde veškeré pochopení stranou u bank a dalších finančních institucí. To jsou dle názoru mnohých ti „největší paraziti a škůdci ekonomiky“.

Nicméně tito kritici nevidí, že ať se jim to líbí nebo ne, tak finanční sektor je pro současnou ekonomiku klíčový. Alokuje totiž zdroje do ekonomiky. A navíc je s nimi spojeno velké riziko (i když se samozřejmě nabízí argument, že to není pravda, neboť státy po poslední finanční krizi zachránily mnoho bank z peněz daňových poplatníků).

Superhrdinové ve filmech jsou motivováni altruismem, u lidí s vysokými příjmy tomu tak většinou není. Je zajímá primárně zisk. Ovšem ve většině případů má jejich práce i přesto pozitivní dopad na veřejnost (i když ta to sama neví či nechce vidět).

Autor: Šimon Finemon

6 Komentářů

  1. Refael
    24.3.2014 – 22 Adar B 5774 v 01:06 — Odpovědět

    S timto clankem souhlasim.
    Avsak druha strana mince je ta, ze verejnost vnima(zcela opravnene)nelibe na tzv.zlate padaky, ktere dostavaji manazeri bank, ktere zkrachovali prave kvuli nim. A i kvuli nim napr.sporitele zkrachovalych bank prisli o svoje uspory.

    0
    0
  2. plan9
    24.3.2014 – 22 Adar B 5774 v 10:18 — Odpovědět

    reknete mi kde je hranice mezi vyssi odmenou a chamtivosti?!
    vy mate zelene napis ENVY, stejne tak bych mohl barevne zvyraznit GREED.

    dokazu celkem pochopit, kdyz ma nekdo (kvalifikovany, uspesny, popularni) vyssi plat nez nekdo mene kvalifikovany, mene uspesny, mene popularni, ale pochybuju
    o tom, ze treba pomer 1:1000 je normalni.

    kdyby velke platy meli doktori, vedci, ucitele tak bychom meli vzdelanou spolecnost,
    takhle mame spise jen showbyznis.

    0
    0
  3. Erich
    24.3.2014 – 22 Adar B 5774 v 12:18 — Odpovědět

    Ad 2. Plan9 Vy si asi vůbec neuvědomujete, jak je taková tvorba Roberta juniora pro nás povznášející, či jak je intelektuální ekvilibristika finančních štik důležítá pro chod naší společnosti. Což vynikne třebas v porovnání s pitomejma babama co se neučily a teď musí ve 4 vstávat ke kravám nebo nějakejm robošům z pekárny. Že si vůbec kladete takové otázky. To já, když zapochybuji o spravedlnosti, tak hnedle vím, že je to jenom výron mých neukojených ambicí levicové socky – jak vidím třebas pana dějin ČR hybatele, pana podnikatele Rittiga a jemu podobné hned mnou závist tříská. Čeho dosáhli oni a čeho já. Že já blb nešel na zelináře. Alespoň mám jasno, kde jsem udělal ošibku. Tak a takhle tady žijem.

    0
    0
  4. Erich
    24.3.2014 – 22 Adar B 5774 v 13:04 — Odpovědět

    Ale teď vážně:

    http://news.e-republika.cz/article1867-Kam-mizi-bohatstvi-vytvo-ene-vy-i-produktivitou-prace

    0
    0
  5. plan9
    24.3.2014 – 22 Adar B 5774 v 15:01 — Odpovědět

    at si ti bohati jsou bohati, ale kdyz si vezmu nejake rozumne bohate tak ti treba sami sponzoruji ruzne lekarske/vedecke/pocitacove vyzkumy/nadace, podporuji
    chude deti v africe apod.

    proc treba nekdo se svymi biliony nezkusi opravdu neco fantastickeho, zurodnit saharu treba.

    0
    0
  6. Vladimír Vojáček
    15.4.2014 – 15 Nisan 5774 v 09:25 — Odpovědět

    Tak já jsi myslím,že nezávidím ale chtěl bych po státu,který dává takové pa
    dáky at takový manažeři nesou plnou odpovědnost za rezort,který zpravují akdyž přešlap tak tvrdá senkce

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Synchronizace v Březince

Další článek

Mindráky Ruského národa