Před newyorskou Metropolitní operou se včera uskutečnila demonstrace proti opeře Klinghofferova smrt. V čele protestujících, z nichž asi stovka seděla na invalidních vozících, byl bývalý starosta New Yorku, Rudy Giuliani.
Představení, které mělo v Metropolitní opeře premiéru 20. října, podle odpůrců ukazuje terorizmus v romantickém světle. Kontroverzní dílo skladatele Johna Adamse z roku 1991 se inspirovalo osudem italské výletné lodi Achille Lauro. Tu i se čtyřmi sty padesáti pasažéry na palubě v roce 1985 od egyptských břehů unesli palestinští teroristé. Propuštění lodi podmiňovali osvobozením padesáti Palestinců vězněných v Izraeli. Během únosu byl zabit paraplegik Leon Klinghoffer; jeho tělo i invalidní vozík skončily v moři. Únosci se nakonec vzdali egyptským úřadům.
Odpůrci opery, z nichž někteří podle vlastních slov představení neviděli, vyčítají Johnu Adamsovi, že pro Klinghofferovy vrahy napsal nejkrásnější árie. Rudy Giuliani říká, že on sám operu slyšel pětkrát nebo šestkrát – hudba je výborná, ale slova překrucují dějiny.
Klinghoferovy dcery odsoudily operu již při první premiéře v roce 1991. Podle nich opera “racionalizuje, romantizuje a legitimizuje teroristickou vraždu.”
Režisér Tom Morris říká, že Klinghofferova smrt neschvaluje násilí o nic víc než tak činí například Mackbeth. Připomněl také, že závěrem celé opery je dlouhá žalostná árie Klinghofferovy vdovy Marilyn. “V centru dramatu je zločin, a práce nás dramatických umělců je takové zločiny vyšetřovat, protože jsou traumatické a protože to takové zločiny jsou,” řekl.
Pondělní představení proběhlo za zvýšených bezpečnostních opatření, s desítkami hlídkujících policistů uvnitř Metropolitní opery i v jejím okolí.
Autor: redakce Shekel.cz
Žádný komentář