Ministerstvo kultury a islámského vedení Íránu považuje západní hudbu za problematickou.
Hussein Noosh-Abbadi, mluvčí ministerstva, prohlásil, že režim vnímá “tento žánr západní hudby za problematický” pro tradiční hudbu Íránu. Informuje o tom internetové zpravodajství jpost.com. Rap podle Nooshe-Abbadiho podporuje nevázané chování, které je nebezpečím pro společnost.
Ministerstvo se prý bude snažit předcházet incidentům, které jsou s koncerty rapové hudby spojeny.
Jelikož každý koncert musí být v Íránu ohlášen a po absolvování stanovených byrokratických procedur (trvajících až několik měsíců) také schválen zmíněným ministerstvem, je podle stránek jpost.com nepravděpodobné, že by íránský režim v dohledné době povolil konání nějakého rapového koncertu – i přesto, že v Íránu existuje široká undergroundová scéna tohoto hudebního směru.
Rap si v Íránu od roku 2000 získal obrovskou oblibu hlavně mezi mladými lidmi – to je v zemi, kde 60% obyvatel je mladších třiceti let, velmi rozsáhlá skupina. Texty písní se většinou dotýkají běžného života íránské mládeže i společenských problémů jako je nezaměstnanost, drogy, chudoba nebo deprese.
Obstrukce ze strany íránských úřadů umělci obcházejí tak, že nahrávají v soukromých studiích nebo amatérsky a své písně zveřejňují rovnou na internetu.
Autor: redakce Shekel.cz
Žádný komentář