Krátce před padesátým výročím papežského prohlášení, které způsobilo revoluci v židovsko-katolických vztazích, prohlásil polský episkopát antisemitismus hříchem.
Ve středu to bude přesně půl století, co papež Pavel VI. Vydal prohlášení, v němž zbavil židy viny na smrti Ježíše Krista. V tehdejším dokumentu připustil, že to byly židovské úřady a ti, kdo následovali jejich rozhodnutí, kdo na Kristově smrti nesou největší díl viny. Přesto se vymezil proti tomu, aby z Ježíšovy smrti byli plošně obviňováni všichni židé tehdy žijící a tím méně ti současní. Zároveň odsoudil víru, že židé jsou Bohem zavrženi.
Podle Radia Poland vydala místní církevní pobočka pastorální dopis pravící, že „antisemitismus a antijudaismus jsou hříchy proti přikázání ´miluj svého bližního´“ a že křesťansko-židovský dialog nesmí být považován za náboženské hobby, ale mělo by jít o převládající trend v pastorální práci.
Dopis dále hovoří o tom, že nacistická genocida polských židů se „někdy setkávala s nezájmem jistých křesťanů“ a představuje hypotézu, že kdyby tehdy „křesťané a židé praktikovali náboženské bratrství, nalezlo by pomoc a podporu u křesťanů více židů.“
Hlavní polský rabín Michael Schudrych toto prohlášení uvítal. Dopis polského episkopátu prohlašující antisemitismus za hřích je podle něj „jasnou a důležitou deklarací morálních a historických hodnot nejen pro Polsko, ale i pro Evropu a jiné části světa,“ řekl internetovému zpravodajskému deníku The Jerusalem Post. Polský episkopát podle Schudrycha v posledních letech udělal velký kus práce, nejen pokud jde o boj s antisemitismem, ale také v podpoře věřících ve studiu judaismu a v ochraně židovských pohřebišť a památníků.
Žádný komentář