Zastupitelské úřady jsou uznávány jako “stát ve státě”. Ve výjimečných případech mohou poskytnout i politický azyl představitelům opozice. Světově nejznámější je případ maďarského kardinála Józsefa Mindszentyho, jehož boj za náboženské svobody vedl k takové perzekuci ze strany úřadů, že se kardinál uchýlil na americkou ambasádu v Budapešti. Tam v azylu setrval plných patnáct let, než se podařilo vyjednat jeho vycestování do exilu.
Dnes je to Assange
Statistiky nejdelších pobytů na cizích ambasádách může změnit Julian Assange. Majitel serveru Wikileaks zveřejnil desítky diplomatických depeší a především ukázal, jak diplomaté smýšlejí a referují o zemích svých hostitelů.
Účet za desítky milionů liber
Metropolitní policie v Anglii zveřejnila účet za nepřetržité střežení ekvádorské ambasády. Strážci dávají pozor, aby Julian Assange nemohl budovu ambasády skrytě opustit. Přímé a nepřímé náklady dosáhly desítek milionů liber. Zatímco státníci ho proklínají, radikálové jej uznávají a anarchisté po celém světě napodobují. “Dostal jsem šanci přemýšlet a psát,” komentoval Assange.
Exkluzivní hosté u Assangeho
V exilu na ekvádorské ambasádě navštívili Assangeho i exkluzivní hosté. O návštěvě vedení společnosti Google Assange píše v knize ” When Google Met WikiLeaks”. When Google Met WikiLeaks vypráví příběh Assangeho “tajného” setkání s výkonným předsedou společnosti Google, Ericem Schmidtem v roce 2011. To je prezentováno jako summit sobě rovných proroků.
Videochat na MFDF
Se svými příznivci po celém světě je Assange ve styku prostřednictvím videochatu. Jeden z videochatů je plánován i s účastníky inspirativního fóra na Mezinárodním filmovém festivalu v Jihlavě.
Rekordy v délce pobytu na cizích ambasádách
Jozsef Mindszety – 15 let: maďarský katolický kardinál zůstal v americkém velvyslanectví v Budapešti v letech 1956-71
Raul Haya de la Torre – 5 let: peruánský politik hledal azyl v kolumbijské velvyslanectví v letech 1949-54
Julian Assange – 3 roky: na ekvádorské ambasádě od roku 2012
Manuel Noriega – 10 dní: prezident Panamy našel útočiště na velvyslanectví Vatikánu v roce 1989 při americké invazi. USA bombardovaly ambasádu nepřetržitou hlasitou rockovou hudbou, dokud Norriega neodešel
Na festival pravidelně přispívají ministerstvo kultury, Fond kinematografie, Město Jihlava, Kraj Vysočina a sponzoři.
Žádný komentář