Během posledního konfliktu mezi Izraelem a Palestinou se ukázalo, že existuje ještě jedna válečná fronta – na sociálních sítích. Yarden Ben Yosef z Interdisciplinárního centra (IDC) v Herzliyi věří, že „pochopení, že vedeme nový typ války a máme u nás studenty z více než osmdesáti zemí znamenal, že musíme něco dělat.“
Během války zveřejňovali na internetu zprávy z bojiště a vyvraceli fámy a lži o Izraeli a jeho ozbrojených složkách, které se šířili na sociálních sítích.
V roce 2014 se podařilo do aktivity zapojit 670 dobrovolníků, kteří dokázali v pětatřiceti jazycích vyslat své poselství ke 40 milionům lidí ve více než sto zemích světa.
„ Na konci operace,“ vzpomíná Ben Yosef, „jsme zjistili, že se stalo něco výjimečného – byli jsme schopni mobilizovat stovky lidí k obraně Izraele efektivním a organizovaným způsobem, protože jsme všichni spolupracovali. Naše aktivity byly tak úspěšné a efektivní, že jsme povinni v nich pokračovat nejen ve válečných časech, ale i během každodenní rutiny.“
Ukázalo se totiž, že ačkoliv během války v Gaze roku 2014 „bylo jasné, že náš nepřítel je Hamás, „ na konci války už „nebyl nepřítel tak zřetelný.“
IDC proto uspořádalo školící setkání, aby přehodnotilo své cíle a restrukturalizovalo postupy.
Mezi nová rozhodnutí patří obrátit pozornost k hnutí žádajícímu bojkot Izraele, rozšířit aktivity a naverbovat nové americké aktivisty.
„IDC má know-how a Izraelská americká rada má zase moc rozšířit tuto iniciativu po celém světě a zajistit, že každý, kdo chce Izraeli pomoci, bude mít možnost,“ věří Ben Yosef. Zatím při této spolupráci dokázali vycvičit víc než 1200 studentů v USA a Izraeli. „Jednou měsíčně létáme do Států pořádat školení na vysokoškolských kolejích, teď v létě zase školíme návštěvníky u nás v IDC,“ prozradil izraelským novinám JPost.
Program se prý rozrůstá a v příštích měsících by měl mít vlastní aplikaci pro smartphony. Ta zajistí komukoliv na světě, aby v případě zájmu mohl bojovat za dobré jméno Izraele online.
Žádný komentář