Rabín Aaron Lankry z Kehilly Ohr Chaim z newyorského Monsey vedl letos stohlavou skupinu složenou z ortodoxních, chasidských, sefardských a aškenázských židů k návštěvě hrobů moudrých v Tunisku a v Maroku. V Tunisku je přijal prezident Beji Caid Essebi.
„Podařilo se nám vnést světlo do muslimských komunit, prolomit stereotypy a najít jeden k druhému cestu,“ řekl o cestě Lankry. „Přijali nás vřele,“ dodal, popisuje laskavost tuniského prezidenta – Tunisko podle Lankryho poskytuje tamní židovské komunitě všechno, čeho je jí třeba. Také židovské rukopisy prý mají potřebnou péči.
V Maroku místní ženy zablokovaly poutníkům přístup k hrobu jednoho ze synů Krále Šalamouna, ale Lankryho skupina vyřešila ožehavou situaci tím, že zdejší obyvatele vyzvala ke zpěvu a tanci.
Aby ukázala respekt k místním tradicím, oblékala si skupina džellábíje a vedla s sebou třicet koz jako dary.
Maročtí šejchové židovskou skupinu obdarovali a během servírování čaje a datlí jí žehnali. Pro skupinu šlo o pozitivní zážitek koexistence, jaký si jen málokdy najde cestu do médií.
Na otázku, zda cítil úzkost, odpovídá rabín Lankry: „byli jsme nervózní a nevěděli jsme, jaké budou reakce. Můj otec mi řekl, že jsme šílení a lezeme lvovi do chřtánu, ale výsledek byl pozitivní. Lidé jsou lidé a existuje naděje na soužití.“
Během cesty prý nedošlo k žádným bezpečnostním problémům. Skupina si v Maroku najala řidiče a cestovala. V Tunisku byla nicméně situace napjatější.
Sám rabín Lankry má sefardské předky v Maroku a jeho komunita je tavícím kotlem různých židovských skupin. Členové Ohr Chaim již navštívili také židovské památníky v Evropě a v Číně.
Žádný komentář