Občanská válka v Jemenu se bolestně dotýká všech tamních obyvatel. Poslední židé, kteří v zemi zůstali, nejsou výjimkou. Jejich osud se jim snaží ulehčit z jemenská charitativní organizace Mona Relief, která rozděluje potravinové balíčky židovským rodinám v Sanaa.
Minulý týden dorazila pomoc k maličké jemenitské komunitě již počtvrté. V roce 2016 upozornili novináři zakladatele nevládní organizace Mona Relief, Fatika Al Rodainiho, na špatné životní podmínky Jemenitů. Rodaini v prosinci židovskou komunitu v Jemenu osobně navštívil, sešel se s jejím vůdcem Yehiou Yousefem a již o několik dnů později dorazila do Sanaa první zásilka potravinových a hygienických balíčků a pokrývek, financovaných z internetové kampaně.
“Tak začala naše spolupráce s židovskou komunitou v Sanaa,” řekl Rodaini v rozhovoru pro Jerusalem Post. “Slíbil jsem jí měsíční dodávky potravinové pomoci a léků pro členy, kteří jsou chronicky nemocní. Bohužel jsem kvůli nedostatku prostředků nemohl svůj slib dodržet, ale snažím se jim pomáhat alespoň každoročně.” Rodainimu se nakonec podařilo podporovat Jemenity častěji – nicméně v posledních dvou případech mu to umožnily pouze peníze anonymních kuvajtských dárců. Rodaini je spokojený s tím, že Kuvajťané nejen souhlasili, že budou pomáhat, ale sami nabídli dary pro židovskou komunitu.
“Mluvíme zde o lidskosti, ne o náboženství,” řekl Rodaini, dodávaje, že nevládní organizace zásobuje v Jemenu přibližně dvacet židovských rodin.
Většina jemenských židů odešla mezi lety 1949 a 1950 do Izraele, v Jemenu zůstala pouze hrstka. Letos na jaře odcestovalo z Jemenu do Izraele dalších sedmnáct židů, prchajících před válkou. Jejich přesun se odehrával v rámci tajné operace pod dozorem The Jewish Agency. Utajení, v němž se celé přesídlení připravovalo, bylo způsobeno hlavně obavami z reakce islamistických a ultraorrtodoxních organizací.
Předpoklady, že ultraortodoxní antisionistická organizace Satmar Hasidim, která sídlí v New Yorku, vyvine snahu zabránit jemenským židům ve vystěhování do Izraele, jsou založeny na zkušenosti. Podle svědectví židů, kteří se již z Jemenu vystěhovali, se Satmar Hasidim již od roku 1991 snaží bránit jedincům ve stěhování do Izraele a místo toho jim nabízí cestu do Spojených států; argumentuje tím, že v Izraeli by Jemenité nemohli zachovávat své zvyky a tradice a z jejich dětí by se stali bezbožníci.
V minulosti řada židovských rodin z Jemenu odešla do Států a usadila se v Monsey a Monroe ve státě New York, kde je Satmar Hasidim finančně podporuje. V médiích se dokonce objevily zprávy o jemenských židech, kteří jsou v USA údajně drženi proti své vůli.
Čyřiasedmdesátník Shlomo Jerafi vzpomíná, že se s antisionistickou propagandou setkal už na začátku 90. let, kdy se poprvé vrátil z emigrace v Izraeli do Jemenu: “Musel jsem přesvědčovat židy, že v Izraeli se nikdo nestará, jestli jste sekulární nebo věřící. Ale nevěřili mi, byli si jistí, že v Izraeli by nesměli nosit jarmulky, protože tak jim to Satmar Hasidim řekli.”
Podle Jerafiho mají Satmar Hasidim takový zájem o jemenské židy proto, že z celé dispory pouze židé z Jemenu zůstali plně oddaní náboženství: „V každé imigrační vlně, i v té nejsposlednější, má každý muž vousy a lokny. Když jsem pomáhal při vysidlování židů z Iráku, například, nikdo z nich neměl ortodoxní vzhled. Stejně jako většina íránských židů. Vypadají stejně jako Arabové, takže Satmar Hasidim se o ně nezajímají. A Satmar Hasidim nepochybují, že věřící mohou být zachráněni před sekularizací.“ Přesto prý byla kampaň vedená Satmar Hasidim neúspěšná a do USA se v posledních letech přestěhovaly pouze tři rodiny.
Rabín Berl Yaakovovitz ze Samar Hasidim naopak popřel, že by skupina vedla mezi jemenskými židy jakoukoli protiizraelskou propagandu: „Bojí se, že v Izraeli by si nemohli zachovat svou víru, ale nikdy bych jím neříkal, co mají dělat. Jenom jim pomáhám, posílám tam každý týden peníze. V Jemenu vedu náboženskou školu pro deset chlapců a školu pro asi 15 dívek, máme studijní program pro ženaté muže, dáváme rodinná stipendia. Dokud tam budou židé, budu jim pomáhat, všechny jejich prostředky jsou ze Satmaru.“
Žádný komentář