Izrael patří bezesporu mezi uhrančivé státy. Na malém místě se tady střetávají nejrůznější kultury, víra, nálady. Spojuje se tady náboženství s historií a bouřlivou politickou situací. Hory, moře, poušť. A k tomu všudypřítomné paradoxy, které v podobné koncentraci najdete málokde na světě. A toto všechno už mnoho let zachycuje na černobílý film fotograf Karel Cudlín.
Ve své aktuální výstavě v Czech Photo Centre se na Izrael zaměřuje také. Snímky mapují jeho tvorbu za uplynulých 20 let. Soubor obsahuje nejen fotografie z mrazivé reality stále trvající nábožensko – politické války, ale taky celou řadu absurdních pohledů, které přiblíží někdy stigmatizovanou krajinu běžným lidem. Snad i těm, kteří jsou často přesvědčení, že Izrael je jen vedro a poušť. A taky všudypřítomní, po zuby ozbrojení vojáci.
Cudlínova výstava je nejen tematicky, ale i vizuálně spojena s letos probíhajícími oslavami 70. výročí vzniku izraelského státu. Hned u vchodu zaujme písmeno Ajin. V pořadí 14. znak hebrejské abecedy. Vzhledově přirovnáván k oku princezny Nefertity. Jeho číselná hodnota je 70. Propojuje tak slavené výročí a zároveň dokumentaristovo oko, které dokázalo zachytit proměny Svaté země od dob, kdy se izraelsko – palestinský konflikt zdál být problémem pouhých několika dalších měsíců, až po současnost, kdy stagnuje ve slepé uličce. V tom lepším případě. Horší variantou je neutuchající problém, který se nejhůře odráží na prostých lidech toužících po obyčejném životě.

Karel Cudlín *1960
Pochází z Prahy, ze Žižkova. Fotografování se věnuje už od mládí. Snažil se dostat na FAMU, ale vydařil se mu až třetí pokus. Do té doby zkusil třeba i práci v pohřební službě. Po absolutoriu působil jako fotograf pro celou řadu deníků a magazínů. Jako pedagog pořádá fotografické kurzy, s manželkou vydali cestovatelského průvodce po Izraeli a Palestině. Do povědomí veřejnosti se nejvíce zapsal po sametové revoluci, kdy se stal jedním z fotografů prezidenta Václava Havla. Jeho dlouhodobým zájmem je fotografování na Blízkém východě. Židovskou komunitu ale fotí taky v České republice, v Polsku nebo na Ukrajině. Ve svých dřívějších snímcích zachytil odchod sovětských vojáků z Československa. V současnosti se zaměřuje na fotografii běžného života na předměstích velkých měst.
Karel Cudlín – SIGHT/ EFFECT – Praha, Czech Photo Centre, 10.10. – 25.11.2018
Karel Cudlín se narodil 28. června 1960 v Praze v rodině lékaře a úřednice. Vyrůstal na Žižkově. V roce 1979 absolvoval gymnázium Na Pražačce. Právě na gymnáziu se začal zabývat fotografováním, s čímž mu podle rozhovorů s ním, pomáhal jeho strýc, který byl amatérský fotograf. Po maturitě nastoupil na střední školu sociálně-právní, kterou studoval v letech 1979–1981.
Na FAMU v roce 1987 absolvoval katedru Umělecké fotografie.
Pracoval v Mladém světě, Lidových novinách, Respektu a agentuře ČTA. Více než 25 let spolupracuje s Revolver Revue. Pedagogicky působil například na ITF a FAMU.
Pracuje v cyklech, známý je například odchod sovětských vojáků z Československa, komunistické slavnosti, Lucerna, Romové, uprchlíci, Ukrajina, Izrael, zázemí Národního divadla (které vyšlo v roce 2005 knižně).
V současné době je Karel Cudlín na volné noze.
Žádný komentář