
Prozatím jen zhruba desetina lidí, kteří musí do konce března tohoto roku odevzdat své daňové přiznání za rok 2009, tak na svých místně příslušných Finančních úřadech učinila.
Ti ostatní svá přiznání teprve připravují, některým je zpracovává jejich daňový poradce, účetní nebo známý a někteří s tím ještě ani nezačali. Jsou mnozí tací, kterým zpracování daňového přiznání každým rokem přidělává starosti a mnohé vrásky, nebo jsou mezi námi také ti, kteří letos podávají daňové přiznání úplně poprvé a nemají s tím naprosto žádnou zkušenost.
Faktem je, že se není třeba bát a dokonce není nutné ani platit vysoké platby poradcům a účetním za jejich zpracování. Jsem přesvědčený o tom, že si každý člověk, který je fyzickou osobou v loňském roce například zaměstnanou u více než jednoho zaměstnavatele nebo pracujícím plně či částečně jako OSVČ, případně pobírajícího honoráře za svoji činnost nebo ten, který má malé děti a jeho životní partner je právě doma na mateřské dovolené, může daňové přiznání zpracovat v klidu a teple domova a vše, co k vyplnění potřebuje, je pouze počítač připojený k internetu.
V dnešní moderní a technické době jsou totiž veškeré informace ke zpracování daňového přiznání dostupné na internetu. Navíc se tomuto tématu vždy počátkem roku hojně věnují také média elektronická i tištěná, a tak není žádným problémem si sehnat detailní informace, jak daňové přiznání vyplnit – zadarmo a úplně správně. Velkou výhodu také nabízí mnoho portálů, které nabízejí volně ke stažení formulář, který je jakousi chytrou verzí tiskopisu Daňového přiznání ve formátu MS Excel (ale i v jiných formátech – ty už často bývají placené), do něhož se kromě osobních údajů zadávají pouze čísla z nastřádaných podkladů a který to ostatní samostatně spočítá. Je pochopitelné, že autoři těchto formulářů nenesou za případné chyby v daňových přiznáních uživatelů žádnou zodpovědnost a je vhodné si na kalkulačce základní čísla přepočítat a zkontrolovat, nicméně pro výpočet daně a zjištění nedoplatku, či mnohem veselejšího přeplatku na dani, jsou více než vhodné a z vlastní zkušenosti je mohu jen doporučit.
Pokud si k vyplnění vezmeme k ruce podrobnější informace k vyplnění přiznání, které jsou rovněž ke stažení na internetu, a k tomu navíc dobré rady uvedené na specializovaných portálech k případu vyplnění přiznání, které se týká přímo vaší konkrétní situace (více zaměstnavatelů v kalendářním roce, OSVČ, platby formou honorářů, manželka na mateřské dovolené apod.), a k tomu všemu obyčejnou kalkulačku, máte dle mého názoru vyhráno. Velmi vhodné je rovněž nespoléhat na rady pouze z jednoho zdroje a podívat se na více portálů, které se tématu věnují za účelem ověření získaných informací – většinou vám jen potvrdí to, co jste již zjistili jinde, ovšem je to příjemný pocit. Dlužno dodat, že si odborné portály správnost svých uváděných informací nechávají svými poradci zkontrolovat, neboť by si toho lidé rychle všimli a byla by z toho negativní reklama jako řemen. Rovněž elektronické verze formulářů zpracovávají lidé s velmi dobrými znalostmi o této problematice, nebo pod přímou odbornou kontrolou.
Nechci tady dělat reklamu žádnému konkrétnímu zdroji relevantních informací. Pokud si však budete chtít daňové přiznání letos vyplnit sami, získat tu osobní zkušenost, rozšířit si své znalosti a zjistit, že to stejné, za co jiní vybírají nemalé poplatky, jste schopni zvládnout vlastními silami a navíc za pár hodin, postačí do jakéhokoliv internetového vyhledavače napsat kouzelné spojení slov: „daňové přiznání 2009“ a zmačknout klávesu Enter. Nabídky obsahující užitečné informace a formuláře k vyplnění daňového přiznání za minulý rok budete mít jako na dlani. Takže žádný strach a s chutí do toho, uvidíte, že vám to půjde.
Autor: Jaroslav Kysilko
Přečtěte si také od autora: V kontextu s rostoucím dluhem naší země
1 Komentář
No s tím lze jen souhlasit. Já patřím k té menšině, která přiznání už podala. Na internetu vyplněno, spočítáno, pak vytištěno a odesláno. Jenom mě štve, že to člověk pořád musí studovat – poučení, návody, příručky. Každý rok je to totiž jinak. Kdyby tak bylo přiznání pořád stejné, kde by se jen změnila čísla, to by nám bylo hej. Tady by nám stát hodně usnadnil práci.