Zdroj: Shekel
Zdroj: Shekel

Jako hub po dešti roste množství tristních předpovědí, že rok 2012 bude posledním rokem lidstva, jelikož vypukne globální jaderný konflikt. Možná i proto je hřib hrozivým symbolem atomového výbuchu. Na zemi je dnes tolik zbraní hromadného ničení, že by stačily naši planetu zlikvidovat nejmíň tisíckrát. Je jen nezodpovězená otázka, kdo první zmáčkne červené tlačítko…

Vypadá to, že když se dva perou, třetí se bude smát. Americký ministr obrany Robert Gates po nedávném setkání se svým indickým protějškem Ak Anonym v indickém Dillí varoval, že Indie se může stát cílem dalšího útoku islámských radikálů, jaký na konci roku postihl Bombaj, kde desítka teroristů zabila 170 lidí.

Podle Gatese se o vyvolání války mezi Pákistánem a Indií pokoušejí Al-Káida, hnutí Tálibán a pákistánská radikální skupina Laškare tajjaba, které stála za atentátem v Bombaji. Stačí, když jedna skupina podnikne útok, následně ho všechny tyto teroristické skupiny posílí, aby nestabilizovaly jižní Asii.

Bin Ládin v nejnovější nahrávce varuje Spojené státy, že nebudou nikdy žít v klidu, dokud nebude nastolen mír v Palestině. Američanům vzkázal: „Je nefér těšit se z bezpečného života, když naši bratři v Gaze tak strádají. Naše útoky budou pokračovat tak dlouho, dokud budete podporovat Izrael.“

Je tedy horší indicko-pákistánský terorismus s atomovou bombou a bin Ládinem, než virtuální hrozba Íránu? Dne 18. května 1974 v západoindickém státě Rádžasthán zachvěla země. Indie provedla v den svátku Buddhova narození v hloubce sto sedmi metrů jaderný pokus.

Šéf indického Bhabhova centra pro jaderný výzkum Raja Ramanna tak mohl zatelefonovat ministerské předsedkyni, že se “Buddha konečně usmál…” Pákistán vyzkoušel svoji jadernou bombu v roce 1988.

Dalším problémem Pákistánu je separatistické úsilí jihozápadní provincie Balučistán vytvořit nezávislý stát. Boje za nezávislost v této největší a nejméně zalidněné provincii vypukly v 70. letech 20. století a trvají dodnes. Území Balučistánu je pod kontrolou místních kmenových vůdců, kteří většinou podporují svržený Taliban a teroristickou organizaci Al-Kájdu, jejíž vůdce Usáma bin Ládin se zde údajně skrývá.

Islámská republika Pákistán je po Indonésii druhou nejlidnatější muslimskou zemí na světě. Vlastní jaderné zbraně, je členem Commonwealthu a v současné době i místem s největším počtem teroristickch útoků. Přesto USA, ani Evropskou unii neděsí, na rozdíl od hrozeb Íránu, který atomovou zbraň zatím nemá.

Proč nám tedy nevadí Pákistán, válečnický národ mučedníků, který je politicky rozpolcen, plný nebezpečí, atentátů, skrývajících se teroristů a raketami, co doletí i do Evropy…? Zopakujme si stručný výčet jen těch nejděsivějších událostí v Pákistánu minulých dvou let:

Nejméně 15 obětí z řad pákistánských policistů si vyžádal pumový útok sebevražedného atentátníka v hlavním městě Islámábádu. Spáchán byl v den prvního výročí bojů o Červenou mešitu, kterou loni obsadili radikálové a vytlačily je policejní a vojenské jednotky.

Bývalá pákistánská premiérka a šéfka opozice Benazír Bhuttová zahynula po útoku sebevražedného atentátníka ve městě Rávalpindí. Atentátník podle sdělení policie přijel na motocyklu. Nejprve expremiérku střelil do hlavy a hrudi a pak se sám odpálil. Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf vyhlásil v zemi výjimečný stav.

Jeho nástupcem se stal Ásif Alí Zardárí, spolupředseda vládní Pákistánské lidové strany a vdovec po opoziční političce Bénazír Bhuttové. Volbu doprovodil bombový atentát v Péšávaru na severozápadě Pákistánu, při kterém zemřelo nejméně 14 lidí a další desítky byly zraněny…

Atentát na hotel Marriott v pákistánském hlavním městě si vyžádal 53 obětí. Byl mezi nimi i český velvyslanec Ivo Žďárek. Dalších 266 osob bylo při útoku sebevražedného atentátníka s nákladním autem, plným výbušnin, zraněno.

Novou vládní stranu Pákistánu tvoří muslimové. Islám je zde přece státním náboženství, jež praktikuje až 98 procent Pakistánců, kteří chtějí zavést islámské právo šaria. Generál Ashfaq Kayani, šéf pákistánského armádního štábu, řekl, že neexistuje žádná dohoda s americkými koaličními jednotkami, v jejímž rámci by jim bylo dovoleno provádět operace na pákistánské straně hranice. Dodal, že “bude hájit suverenitu a územní celistvost Pákistánu všemi prostředky”…

Představte si, že by v zemi s téměř 160 miliony obyvatel a jadernými zbraněmi, získala násilím moc nějaká radikální a nevypočitatelná skupina; Taliban, al-Kajdá a Usáma bin Ládin, který by tak mohl ušetřit pár sebevražedných mučedníků a vyslat na Manhattan místo letadel jednu bombu s jadernou hlavicí…

Německý deník Süddeutsche Zeitung sděluje, že z pohledu Washingtonu představuje Indie jako nejlidnatější “demokracie” světa přirozenou protiváhu rostoucímu vlivu Číny. Američtí stratégové však jistě zakalkulovali do svých plánů existenci více než třistamilionové indické střední vrstvy, která představuje lákavé odbytiště amerických výrobků…

Ruský deník Vedomosti dodává, že Teherán dostal pádný důvod rozčilovat se nad americkým pokrytectvím. Zatímco Íránu hrozí sankce za nepotvrzená obvinění z vývoje atomové bomby, Indie, která ani nepodepsala pakt o nešíření nukleárních zbraní, dostane za odměnu přístup k nejnovějším americkým technologiím…

Je globální atomová hrozba Íránu skutečná, nebo pouze uspávací taktika al-Kájdy…? Možná tím na čas zachrání Izrael, který odloží své svět ohrožující plány leteckých útoků na Teherán…

Průzkum provedený pákistánskou podočkou Gallupova ústavu zjistil, že 11 procent Pákistánců za největší hrozbu považuje bojovníky Talibanu, dalších 18 procent si myslí, že největší hrozba pochází ze sousední Indie, ale 59 procent za největší hrozbu označilo USA. Skoro sedmdesát procent lidí odmítá americké nálety bezpilotních letounů, které často zabíjejí i civilisty…

Vůdce íránské revoluce ajatolláh Chameneí spolu s nejvyššími představiteli státu vyjádřili v rozhovoru s prezidentem Mauretánie přesvědčení, že přijde den, kdy „národy blízkovýchodního regionu budou svědky zničení sionistického režimu.“

Snahu Íránu získat nukleární zbraně za každou cenu přirovnal izraelský ministr Juli Edelstein k nacistickému plánu „konečného řešení.“ Podobným šílencům vzkázal premiér Netanjahu z Osvětimi: „Na tomto místě přísahám, jako hlava židovského státu, už nikdy nedovolíme silám zla zabíjet naše lidi. Nikdy!“

Autor: Břetislav Olšer

Přečtěte si také od autora: Norský uran a norská milenka Mordechaje Vanunua…?

2 Komentářů

  1. zelovoc
    1.3.2010 – 15 Adar 5770 v 15:33 — Odpovědět

    Preco Iran? Lebo Cina.
    Cina bez Iranu bude energeticky zavisla a slaba.
    A vsetko to vlastne smeruje k dalsej Velkej vojne.

    0
    0
  2. 1.3.2010 – 15 Adar 5770 v 19:35 — Odpovědět

    Čína nebude nikdy ekonomicky slabá. Má svých energetických zdrojů dost, nejvíc slunečních kolektorů, vodní či atomové elektrárny. A má největší devízové zásoby, že si může nakoupit ropu, kde se jí zlíbí… Írán je nepodstatný. Např. Kanada má nejvíc tzv. ropných písků, z nichž může těžit ropu asi 400 let, tři miliony barelů denně. Je to víc, než celý OPEC, včetně Íránu…

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Interview s Radimem Jančurou

Další článek

Politici